Uravnotežena prehrana: Ključ za zdravlje i blagostanje

5.7.2023.

Prehrana podrazumijeva naše svakodnevne prehrambene navike – kako i koliko jedemo iz dana u dan! Kvaliteta namirnica, količina koju jedemo, kao i redovitost naših obroka određuju velik dio snage organizma i imuniteta. Hrana je gorivo organizma, stoga su naše prehrambene navike od ključne važnosti za održavanje snage i vitalnosti. Neuravnotežena prehrana može imati osjetne posljedice, poput pada razine energije i imuniteta, tromosti, loše probave, nemogućnosti spavanja itd.
U nastavku donosimo 3 najvažnija aspekta uravnotežene prehrane, kao i koje su negativne posljedice neuravnoteženosti prehrane:
Balansirani obroci
Uravnotežena prehrana podrazumijeva pravilan omjer hranjivih tvari u našim obrocima. Važno je osigurati uravnotežen unos proteina, zdravih masti i ugljikohidrata. Proteini su građevni blokovi tijela i ključni su za obnovu stanica i tkiva, npr. nakon treninga ili prilikom oporavka od bolesti. Važno je izabrati kvalitetne izvore proteina poput nemasnog mesa (perad, neki dijelovi govedine), ribe, jaja, žitarica (kvinoja, amarant, heljda) i mahunarki.
Masnoće pružaju energiju i pomažu u apsorpciji vitamina, a one zdrave također imaju pozitivan utjecaj na kolesterol i zdravlje srca i krvožilnog sustava. Zdrave masnoće poput maslinovog ulja, lososa, avokada i orašastih plodova zasititi će vas i održati zdravima.
Posljednji su ugljikohidrati, koji najvećim dijelom služe kao gorivo za naše tjelesne aktivnosti (izvor energije). Složeni ugljikohidrati nalaze se u namirnicama poput cjelovitih žitarica, voća i povrća.
Raznolikost namirnica
Uravnotežena prehrana također uključuje raznolikost namirnica kako bismo osigurali unos svih potrebnih nutrijenata. Vlakna, vitamini i minerali igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja. Vlakna potiču regulaciju probave i održavaju ju normalnom, ali i održavaju osjećaj sitosti (skupa s proteinima i složenim ugljikohidratima). Vitamini su neophodni za sve manje funkcije tijela i imunološki sustav, dok minerali sudjeluju u mnogim biološkim procesima.
Kako bismo osigurali adekvatan unos ovih hranjivih tvari, važno je uključiti širok spektar namirnica u svoju prehranu. Voće, povrće, cjelovite žitarice, orašasti plodovi, sjemenke i mahunarke su bogati izvori vlakana, vitamina i minerala te bi trebali biti prisutni u našem jelovniku. Najbolji izvor vlakana su zobene pahuljice, chia sjemenke, sušeno voće (marelice, šljive) te voće i povrće, koje je ujedno i najvažniji izvor vitamina i minerala. Neki vitamini i minerali npr. kalcij i vitamini B skupine mogu se pronaći (samo ili u najiskoristivijem obliku) u namirnicama životinjskog porijekla poput mliječnih proizvoda, ribe i mesa.
Redovitost obroka
Pored balansiranih obroka i raznolikosti namirnica, redovitost obroka također igra važnu ulogu u uravnoteženoj prehrani. Našem tijelu je potreban kontinuitet kako bi uspostavilo rutinu i održalo optimalnu funkcionalnost. Trebamo jesti otprilike u isto vrijeme svaki dan i izbjegavati preskakanje obroka. Preskakanje obroka može dovesti do skokova razine šećera u krvi, što će rezultirati umorom, nedostatkom koncentracije i naglim osjećajem gladi koji često dovodi do nezdravih izbora hrane. Također je važno izbjegavati obilan obrok neposredno prije spavanja kako bismo omogućili tijelu da se odmori i pravilno probavi hranu.
Negativne posljedice neuravnotežene prehrane
Neravnotežena prehrana može imati ozbiljne posljedice na naše tijelo, a jedna od takvih posljedica je pad imuniteta. Nepravilan unos hranjivih tvari može oslabiti naš imunološki sustav i povećati osjetljivost na infekcije i bolesti, od kojih ćemo se zatim dugo oporavljati. Također, neredovitost probave može biti posljedica neuravnotežene prehrane. Nedovoljan unos vlakana i vode može dovesti do problema s probavom poput zatvora, nadutosti i generalnog nedostatka energije i osjećaja tromosti. Neuravnotežena prehrana također može utjecati na naš raspored spavanja. Prekomjerni unos šećera, kofeina i nezdrave (masne) hrane može poremetiti našu prirodnu ravnotežu i dovesti do problema sa spavanjem, kao i do nekvalitetnog/isprekidanog sna i teškoća s buđenjem.
Uravnotežena prehrana igra ključnu ulogu u našem zdravlju i blagostanju. Održavanje balansa između proteina, masnoća i ugljikohidrata, uključivanje raznolikosti namirnica te redovitost obroka ključni su elementi uravnotežene prehrane. Nepravilna prehrana može dovesti do negativnih posljedica poput pada imuniteta, neredovitosti probave i poremećaja rasporeda spavanja, što sve malo-pomalo narušava kvalitetu života. Stoga je važno da svakodnevno pažljivo biramo hranu koju unosimo u svoje tijelo i nastojimo postići uravnoteženu prehranu koja će podržati naše cjelokupno zdravlje.
Izvori:
https://ultrazvuk-tarle.hr/dijagnostika/zagreb/zdrava_i_uravnoteena_prehrana
https://skolica-prehrane.rijeka.hr/roditelji/pravilna-prehrana-za-odrasle/
https://miss7zdrava.24sata.hr/hrana/uravnotezena-prehrana-ovako-bi-trebao-izgledati-tvoj-jelovnik-14986
https://www.building-body.com/uravnotezena-prehrana-by-food-harmony/
https://budifit.net/webshop/uravnotezena-prehrana-vs-trendi-dijete-sto-je-bolje/
https://www.tvornicazdravehrane.com/zdravi-kutak/zdrava-prehrana-69024/

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več