Umirite stresnu svakodnevicu – mirisnom terapijom

8.11.2023.

Aromaterapija ima dugu i bogatu povijest koja seže unatrag tisućama godina i obuhvaća različite kulture i civilizacije diljem svijeta. Ova tehnika korištenja esencijalnih ulja i mirisnih biljaka za  postizanje balansa, pronašla je svoje mjesto u mnogim drevnim civilizacijama.
Eterična biljna ulja zapravo su tekući ekstrakti dobiveni iz cvjetova, lišća, plodova, stabiljke ili korijena raznih biljakaa. Drevne civilizacije poput egipatske, kineske, indijske i rimske već su koristile aromaterapiju u razne svrhe. Egipatski faraoni primjenjivali su aromatična ulja u kozmetici, medicini i religijskim obredima, a to je bilo posebice važno kod ukopa preminulih faraona. U Indiji, aromaterapija je bila srž Ayurvedske medicine tisućama godina, gdje su esencijalna ulja koristila za postizanje ravnoteže tijela i duha.
Povijest aromaterapije
Tijekom srednjeg vijeka, korištenje mirisnih tvari i esencijalnih ulja postala je šire prihvaćena praksa u Europi. Pretpostavlja se da je takav utjecaj na Europu imao Bliski Istok, s kojim su europljani u to vrijeme redovito trgovali. U Renesansi su europski ljekarnici i liječnici razvijali svoje metode primjene mirisnih tvari u medicini, a švicarski liječnik Paracelsus smatra se jednim od pionira aromaterapije u Europi.
No, suvremena aromaterapija postala je prepoznatljiva tijekom 20. stoljeća zahvaljujući radu francuskog kemičara i biokemičara René-Mauricea Gattefossea. On je slučajno otkrio ljekovita svojstva lavande na svojoj koži i potaknuo daljnja istraživanja u tom smjeru. Naime, kada se ovaj liječnik opekao, sasvim je slučajno umjesto vode opeklinu tretirao esencijalnim uljem lavande, pri čemu je osjetio olakšanje.
Današnja aromaterapija kombinira otkrića moderne znanosti i medicine s tradicionalnim (drevnim) metodama primjene. Esencijalna ulja koriste se za širok spektar svrha, od kojih su najpoznatije opuštanje, smanjenje stresa, liječenje kožnih problema i poboljšanje koncentracije. Popularna je u svijetu wellnessa, spa industriji, kozmetici i alternativnoj medicini, pružajući ljudima mogućnost postizanja ravnoteže i blagostanja putem mirisa i prirodnih svojstava esencijalnih ulja. Aromaterapija je tako postala holistički pristup unutarnjem i vanjskom zdravlju koji nas povezuje s prirodom i njezinim mirisima.

Miris i emocije
Mirisni (olfaktivni) receptori u nosu povezani su s dijelovima mozga odgovornim za emocije i pamćenje. To znači da mirisi mogu značajno utjecati na naše raspoloženje i doživljaj okoline. Kroz aromaterapiju, možemo koristiti odabrana mirisna ulja kako bismo postigli željeni emocionalni učinak – kod sebe ili drugih u našoj okolini. 
Primjerice, jeste li primijetili kako u većini mjesta za masažu ili spa prostori mirišu na lavandu ili sandalovinu? Esencijalno ulje lavande često se koristi za opuštanje i smanjenje stresa, dok (s druge strane) citrusni mirisi poput limuna i naranče mogu podići raspoloženje i potaknuti energiju. Mirisi poput ružmarina i eukaliptusa koriste se za pročišćavanje dišnih puteva, olakšavanje glavobolje i poticanje koncentracije.
Holistički pristup zdravlju i ljepoti
Aromaterapija se često opisuje kao holistički pristup zdravlju i ljepoti jer se ne fokusira samo na simptome, već gleda na cjelokupno stanje osobe. Kroz pravilnu primjenu esencijalnih ulja možemo postići ravnotežu tijela i uma, što posljedično pozitivno utječe na našu kožu, kosu i opću ljepotu. 
Neka eterična ulja poput čajevca i lavande koriste se za njegu kože i kose, dok ulja poput ružmarina mogu potaknuti cirkulaciju i poboljšati tonus kože. Isto tako, eterično ulje ružmarina može pomoći rastu kose i umiriti pojavu peruti (ukoliko se u šamponiranje uključi i masaža vlasišta ovim eteričnim uljem). 

Zima je savršeno vrijeme za istraživanje aromaterapije, jer većinu vremena provodimo u zatvorenim prostorima. Neka vaša kupaona i spavaća soba postanu prava oaza mira i opuštanja, gdje ćete se moći oporaviti od stresne svakodnevice.

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več