Savjeti za lakši povratak u rutinu

2.9.2021.

Kako bi promjena bila olakšana vama i vašim ukućanima, donosimo nekoliko savjeta uz koje ćete se najbezbolnije moći vratiti poslu i obavezama. 
Većina nas bi voljela kada bi ljeto trajalo vječno (ili barem malo dulje), ali kako to nije moguće moramo pronaći najbolji način za nositi se s ostatkom godine koji je ispunjen obavezama i većim količinama stresa. Da bi izbjegli življenje „od ljeta do ljeta", ispunite si radni dan malim pobjedama i ciljevima kako bi i u njima mogli uživati. Donosimo 3 savjeta kako ćete to lakše postići i smanjiti si osjećaj stresa i preopterećenosti obavezama kroz ostatak godine:

1.) Budite organizator svog vremena i kućanstva
Najlakše ćete se moći organizirati tako da si na neki komad papira (planer, post-it...) zapisujete sve obaveze koje morate obaviti. Najbolje bi bilo kada bi na slobodan dan izdvojili 15-30 minuta da si u planer upišete sve obaveze koje vas čekaju u nadolazećem tjednu. Nadalje, s obzirom da postoje i promjene u zadnji čas, stvorite naviku da vam planer bude mali pomoćnik kojega ćete uvijek imati uz sebe, kako bi neke neočekivane promjene u planovima mogli odmah upisati. Na ovaj način si rasterećujete um od pamćenja svih obaveza, a kada pogledate u svoj planer odmah ćete se prisjetiti svega što vas čeka.
 
Također, postoji par malih organizacijskih trikova koji će vam uštediti vrijeme. Na primjer, možete imati post-it papiriće pored frižidera kako bi na njih mogli zapisati namirnice koje morate kupiti, kada je on zaljepljen na frižider samo možete nadopisivati stvari kako primjećujete da vam nedostaju. Odaberite si jedan dan u tjednu kada ćete ići u kupovinu i kupiti sve što vam nedostaje. Na ovaj način si također štedite vrijeme, nakon čega vam ostaje više slobodnog vremena za aktivnosti koje vas opuštaju.

2.) Stvorite zdrave navike
Stres je hormon koji posljedično uzrokuje umor, bezvoljnost, emocionalnu nestabilnost, probleme s probavom, glavobolje, slabljenje imuniteta i još mnoge druge simptome. Ukoliko se aktivno ne radi na smanjenju osjećaja stresa, moguće su ozbiljne posljedice na zdravlje (fizičko i psihičko). 
Stres je neizbježan s obzirom da je to refleksna reakcija tijela na situacije koje su za nas potencijalno opasne, dok u moderno doba istu reakciju izazivaju problemi koji nas muče (od poslovnih neprilika do privatnih stresnih situacija). 
Naše navike su ono što nas „gura" dalje i olakšava nam svakodnevicu. Kako bi one bile zdrave i pogodne za imunitet, pokušajte uvrstiti sljedeće:

• TRENING – koji ne mora nužno biti sati provedeni u sportskoj dvorani ili teretani, već je dovoljno da se svaki dan aktivno prošećete ili istegnete ujutro i/ili navečer kako bi aktivirali mišiće i krvotok.

• KVALITETAN SAN – ovo se odnosi na minimalno 6-8 sati sna svake noći, a kako bi on bio kvalitetan izbjegavajte gledanje u ekrane barem 30 minuta prije spavanja kao i konzumiranje teške hrane prije spavanja.

• PROMIŠLJENA PREHRANA – hrana je gorivo našem tijelu, a to je dovoljan razlog da pripazimo što u njega unosimo. Jedite kvalitetne namirnice, ne pretjerujte u količinama i, što je vrlo važno – ne preskačite doručak! 

Doručak daje organizmu početnu energiju potrebnu za razbuđivanje i kretanje s obavezama. Zato bi trebao biti sačinjen od kvalitetnih sastojaka i sadržavati bitne nutrijente za stvaranje energije. Ovdje preporučamo naše voćne namaze Darbo, koji sadrže 60% voćnog sadržaja, zaslađeni su prirodnim šećerima i ne sadrže konzervanse.
 
Ukoliko više volite doručak čokoladnog sadržaja, umjesto konvencionalnih čokoladnih namaza preporučamo Nocciolata namaz od lješnjaka, koji je svojim bogatim okusom i nutritivnim sastavom adekvatna zamjena. Namaze možete jesti u kombinaciji sa zdravim (ili proteinskim) palačinkama ili integralnim kruhom sa sjemenkama, uz dodatak nekog voća iili svježe iscijeđenog soka.

 
3.) Dragocjeno vrijeme
Veliki stres se u nama stvara kada se dešavaju brze i nagle promjene. Kada dođete s odmora u nedelju i omdah u ponedeljak žurite na posao, stvara se velika količina adrenalina odjednom te nam se poremećuje bioritam i raspoloženje može biti skokovito. Da bi izbjegli ovakav kaotičan početak, uzmite si najmanje dva dana u kojima ćete se psihički pripremiti za povratak na posao (ili obaveze) i isplanirati si prvi radni tjedan. 

Osim toga, dragocjeno je i ono vrijeme koje izdvajamo za sebe i svoj psihički odmor. Svaki dan bi trebali imati period od najmanje sat vremena u kojem nećete razmišljati niti raditi na svojim obavezama, već se opuštati i baviti nečime što vas veseli. Od treninga, kuhanja, crtanja, slušanja glazbe pa do bilo koje druge aktivnosti koja vas opušta. Na ovaj način čuvate svoje zdravlje, ali i prikupljate energiju potrebnu za nastavak s obavezama.
 
 
Izvori:
  • https://www.gyms4you.com/tri-savjeta-za-laksi-povratak-u-rutinu-treniranja/ 
  • https://frendica.online/2021/08/20/povratak-u-rutinu-nikad-ti-nije-bio-tezi/
  • https://www.24sata.hr/native-sadrzaj/kako-povratak-na-posao-uciniti-sto-bezbolnijim-646100
  • https://lupilu.hr/kutak-za-roditelje/obiteljski-zivot/rjesenje-kako-prezivjeti-povratak-u-rutinu/
  • https://www.building-body.com/povratak-zdravoj-rutini-nakon-godisnjeg-odmora/
  • https://www.roditelji.hr/lifestyle/plan-za-laksi-povratak-u-back-to-school-rutinu/
  • https://www.krenizdravo.hr/zdravlje/simptomi/stres-simptomi-uzroci-i-kako-ga-se-rijesiti

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več