Osnujte svoju prirodnu kućnu ljekarnu

18.1.2023.

Zimsko vrijeme, posebno promjenjivo kao što je ove godine, može potaknuti prehladu i druga oboljenja kod mnogih, a često su te zimske prehlade tvrdoglave i teško prolaze. Rješenje za takav tip oboljenja je jačanje imuniteta, kako bi se tijelo samo izborilo protiv virusa i bakterija. Lijekovi farmaceutske industrije učinkovito uklanjaju simptome, ali često se pojavljuju neželjene nuspojave i izvor problema ostane ne tretiran.
Priroda za svaki problem ima rješenje, pa je tako i u slučaju oboljenja ili kroničnih fizičkih tegoba. Postoje namirnice koje u sebi sadrže vrlo beneficijalne spojeve, koji u našem organizmu reagiraju na način da mogu vrlo učinkovito ukloniti neželjene smetnje i potaknuti brz i efikasan oporavak organizma. Današnji smo blog podijelili prema problemima koji nas najčešće muče i rješenja koja nam je priroda dala za te probleme. Većinu namirnica vjerovatno već imate kod kuće, a ako i nemate, neće ih biti teško pribaviti. 
Kašalj i grlobolja
Ova tegoba često se pojavljuje i muči velik dio ljudi, a može biti simptom prehlade, gripe, alergije, kroničnih bolesti pluća ili obitavanja u zagađenoj okolini. Kašalj umara tijelo i, ukoliko se ne tretira, može uzrokovati niz drugih problema poput grlobolje, nesanice, promuklosti...
Najučinkovitiji lijek za kašalj i grlobolju je inhalacija. Ova metoda podrazmijeva direktno udisanje vodene pare s dodatkom ljekovitog eteričnog ulja ili biljke (čaja ili začina). Za nadražena pluća i grlo najbolje je prokuhati malo čaja kadulje ili mente, grančicu ružmarina ili eterično ulja eukaliptusa ili lavande. 
Inhalacijom ovlažujemo nadražene sluznice pluća i grla. Na taj način olakšavamo regeneraciju oštećenog tkiva, pospješujemo brz oporavak i vrlo brzo eliminiramo neugodne simptome. 
Kadulja je samonikla biljka čija se čudesna svojstva vrednuju već stoljećima i diljem cijeloga svijeta. Američki domoroci (indijanci), poznato je, u nekim svojim obredima pale sušene grančice kadulje i lišće kako bi pročistili zrak i organizam svih koji udišu dim. 
Nadalje, mnoga su istraživanja provedena gdje je dokazano kako kadulja ima antibakterijska, antifungalna i hipoglikemijska svojstva. Postoji preko 900 podvrsta kadulje, a prirodno najbolje raste na osunčanim, toplim i relativno suhim područjima – poput mediterana.
Nadutost, zatvor i proljev
Navedene probavne tegobe muče velik dio populacije, posebice zato što na probavu direktno i intenzivno utječe stres. Više o ovoj temi možete pročitati na linku.
Nadutost neugodna je pojava često popraćena bolovima u trbuhu i grčevima, a indirektno utječe i na samopouzdanje i socijalnu interakciju. Čest uzrok može biti upravo zatvor, ali i pretjerana konzumacija namirnica koje napuhuju, intolerancija na hranu itd. Prva pomoć kod nadutosti iz biljnog svijeta je đumbir. Osim njega, još će učinkovito djelovati čaj od mente, sjemenke komorača (od kojih se može napraviti čaj ili se mogu grickati), čaj od pelina i čaj od stolisnika.
Zatvor i/ili proljev također mogu imati više uzroka, krenuvši od stresa pa sve do određenih intolerancija na hranu ili kroničnih upalnih stanja crijeva. Neugodne pojave poput ovih znaci su da je probava neregulirana i potrebna joj je pomoć da bi se vratila u balans. Prva stvar koja bi nam trebala pasti na pamet u ovom slučaju su probiotici i probavni enzimi, kojih možda u probavnom sustavu nema dovoljno i to je uzrokovalo probleme. Što se tiče kućne ljekarne, kod zatvora bi mogao pomoći također đumbir i hrana puna probiotika poput kiselog kupusa. Za proljev se preporuča piti puno tekućine (jer se puno i gubi), ali osim vode preporučaju se čajevi od kamilice (jer umiruje) i đumbira. U slučaju proljeva i zatvora prva pomoć može biti i aktivni ugljen.
Đumbir je gomoljasta biljka paprenog okusa čija je ljekovitost već dugo poznata. Ima antibakterijska i protuupalna svojstva, što su razlozi zašto se upravo ovaj čaj preporuča piti u slučaju bolesti i pada imuniteta. Možda manje poznata, ali ne i manje vrijedna svojstva đumbira su ublažavanje mučnine i nadutosti. Đumbir se u ayurvedi priznaje kao prirodni lijek za rješavanje probavnih tegoba, zato što na prirodan način potiče pražnjenje probave. 
Alergije i prehlade
Alergijske reakcije su pretjerana reakcija obrambenog mehanizma tijela na neku stranu česticu ili namirnicu, a prehlade su rezultat oslabljenog imuniteta. U oba slučaja, potrebno je jačati imunitet i smirivati neugodne i nekad bolne simptome. Najbolji ojačivači imuniteta koje vjerovatno imate kod kuće su nešpricani limun (jer je i korica ljekovita), svježi đumbir, čajevi koji pročišćuju organizam potičući detoks (kopriva, listovi ili korijen maslačka) i začini poput kurkume i meda. 
Kurkuma začin je porijeklom iz područja azije, a njena se ljekovita svojstva koriste u prirodnoj medicini gotovo oduvijek. Njena je ljekovitost skrivena u glavnoj komponenti kurkuminu koji joj daje specifičnu žutu boju. Ona ima antitumorsko djelovanje jer potiče odumiranje stanica raka, snažnoprotuupalno djelovanje (što je dobro i u slučaju probavnih upalnih stanja) i može spriječiti pojavu demencije (ukoliko ju se krene na vrijeme i redovito konzumirati).
Med je namirnica koja zbog svoje nutritivne vrijednosti i ljekovitosti gotovo da i nema konkurencije, te se može reći kako vrijedi više od zlata. 
Recept – Maska za lice od kurkume i meda
Nakon što smo ustanovili koliko su ove dvije namirnice beneficijalne kada se konzumiraju, zamislite samo koliko dobroga mogu učiniti za vašu kožu!
2 žlice nezaslađenog jogurta (mliječnog ili biljnog)
1 čajna žlićica kurkume
1 žlica meda
Sve sastojke pomiješajte, stavite na lice i držite 20 minuta. Potom dobro isperite mlakom vodom i namažite nježnom hidratantnom kremom. Ukoliko želite najbolju prirodnu njegu za svoje lice, preporučamo da provjerite našu ponudu krema i seruma za lice, a u slučaju hidratacije preporučamo Uchka meta-light kremu za cjelodnevnu hidrataciju kože. Uchka kozmetika izrađuje se od samoniklog bilja, ubranog na održivi način na području Istre.
Ipak, imajte na umu kako je svrha kućne ljekarne otklanjanje poteškoća i simptoma blažih oboljenja, te kod tvrdoglavih i ozbiljnijih simptoma svakako posjetite liječnika.
Izvori:
https://www.wishmama.hr/roditeljstvo/rezervirano-za-mame/prirodni-lijekovi/
https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/mala-kucna-ljekarna
https://kadulja.com/primjena/kucna-ljekarna-prirodni-preparati/
https://krenizdravo.dnevnik.hr/category/zdravlje/alternativna-medicina
https://portal.terra-organica.hr/prirodni-lijekovi/ljekovito-bilje/kurkuma-kao-lijek/
https://gospodarski.hr/rubrike/jeste-li-znali-koje-su-ljekovitosti-meda/
https://www.journal.hr/ljepota/zdravlje/piling-za-lice-5-recepata-sa-sastojcima-iz-vase-kuhinje/


Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več