Mali vodič o dijetama

17.1.2022.

Donosimo mali vodič o dijetama koje su kroz zadnjih par godina dobile na popularnosti. Nakon blagdana nije neobično da se osjećamo tromo, naduto i fizički slabije, kao da smo izgubili snagu. Prosinac je mjesec fokusiran na provođenje vremena s obitelji, a najčešće takva okupljanja uključuju veće količine hrane (ponajviše kolača), ali i raznih nezdravih pića i navika. U ovu jednadžbu još dodajmo hladnije vrijeme i češće oborine koje otežavaju boravak prirodi i ne potiču na tjelesnu aktivnost i rezultat će biti spomenuti loš fizički osjećaj.

Iz tog se razloga mnogo ljudi s novom godinom odluči krenuti na dijetu. Odluka koja vodi ka zdravijem načinu života je svakako nešto što treba poticati, ali uz pridržavanje određenih pravila i uvjet dovoljne informiranosti o programu na koji ste se odlučili. Odabrali smo 5 dijeta koje su zadnjih godina sve popularnije, a čija je primjena fokusirana na zdrav život jednako koliko i na gubljenje kilograma:

Povremeni post (intermittent fasting)
Sigurno ste čuli za fasting, s obzirom na to da se zadnjih 2, 3 godine sve češće spominje kao dijeta sportaša i slavnih osoba. Koncept posta podijeljen je u dva dijela: vrijeme posta i vrijeme jedenja. Najčešći oblik posta je 8:16, što znači da 16 sati traje post dok se kroz preostalih 8 sati jede. Ostali oblici uključuju 10:14 (14 sati posta) i 12:12, ali i također eat-stop-eat (posti se jedan cijeli dan u tjednu tj. uzastopna 24 sata) i OMAD (u danu se konzumira samo jedan obrok).

Rezultat ovog posta je gubitak kilograma, ali da bi se to postiglo fokus u doba jedenja mora biti na nutritivno bogatoj hrani. Dakle, kada se jede onda to mora biti hrana koja će sadržavati sve važne makronutrijente (proteini, masti i ugljikohidrati), ali i također biti bogata vitaminima i mineralima bez kojih naše tijelo slabi, a mi postajemo umorniji i podložniji bolestima. Još jedna činjenica koju moramo imati na umu je da ako u vrijeme jedenja unesemo pretjerano puno kalorija, nećemo uspijeti u namjeri gubitka kilograma. Uz fasting se preporuča i voditi tjelesno aktivan život, često boravljenje u prirodi i redoviti treninzi (lakši ili teži, dulja i dinamičnija šetnja također može biti dobar trening).
Osim gubitka kilograma, benefiti koji mogu proizaći iz pravilno izvedenog povremenog posta su poboljšana koncentracija, ubrzavanje metabolizma, snižavanje lošeg kolesterola i poboljšanje rada probavnog sustava.
 
Ipak, treba naglasiti kako ova dijeta ne odgovara svakome, posebice osobama koje vode užurban i nepredvidljiv životni stil. Post iziskuje planiranje i konzistentnost, što je teško održivo ukoliko vodimo život prepun obaveza i raspored nam se često mijenja. Osim toga, vrijeme posta kod užurbanog života može izazvati preglađivanje, što posljedično dovodi do prejedanja u vrijeme predodređeno za jedenje, a to također nije cilj ovog posta.
 
Mediteranska dijeta
Ovo se odnosi na mediteranski tip prehrane, a mediteranska dijeta slovi kao jedna od najzdravijih. U ovom programu u većim količinama se konzumiraju riba i morski plodovi, žitarice, orašasti plodovi, sezonsko i lokalno uzgojeno voće i povrće te maslinovo ulje i začini (ružmarin, češnjak...).  U manjoj količini se jedu meso i mliječni proizvodi, a nisu dozvoljeni rafinirani šećeri i bilo kakvi procesirani proizvodi.
 
Iz popisa dozvoljenih namirnica vidljivo je zašto se ona smatra zdravom. Ove namirnice bogate su nezasićenim masnim kiselinama, omega-3 mastima, vitaminima B skupine, željezom, antioksidansima i još mnogim drugim vitaminima i mineralima. Posljedice pridržavanja ovog režima prehrane mogu biti snižen kolesterol i krvni tlak, poboljšanje zdravlja kardiovaskularnog sustava i prevencija bolesti, ali i prevencija nastanka dijabetesa tipa 2.

Najbitnije je u ovoj dijeti da voće i povrće koje jedemo bude sezonsko, a poželjno i lokalno uzgojeno. Također, količine moraju biti umjerene dok bi jedenje trebao biti spori proces u kojem se uživa u okusu i teksturi hrane. Preporučljivo je čak i uz ručak popiti jednu čašu kvalitetnog crnog vina, koje isto tako može imati beneficijalan učinak na zdravlje kardiovaskularnog sustava.
Limun dijeta
Glavna namjera ove dijete je zapravo detoks i izbacivanje toksina iz tijela kojih se u prosincu potencijalno nakupilo, uz gubitak viška kilograma. Dijeta traje oko 10 dana (ovisno o odabranom programu), a svodi se na to da se svaki dan pripremi napitak od limuna i vode i pije kroz dan, s prvom čašom popijenom na prazan želudac i sat vremena prije doručka. Ostatak dana kroz trajanje dijete potrebno je jesti laganu hranu baziranu na biljnim namirnicama i kuhanim jelima, konzumacija kruha i tjestenine se ne preporuča, a slatkiši i grickalice su strogo zabranjeni. 

Ova dijeta ima povoljan utjecaj na imunitet, osjećaj tromosti i nadutosti i gubitak viška kilograma, ali uz potencijalne neželjene posljedice. Limunov sok je kiselina stoga moramo biti oprezni s njegovom konzumacijom. Nakon svake čaše napitka potrebno je odmah isprati usta vodom kako bi se uklonila kiselina, a ukoliko imate želučanih poteškoća (žgaravica i slično), ova dijeta nije primjerena za vas. Također je potrebna priprema prije početka s programom gdje se polako privikavamo na laganiju hranu, a isto tako s završetkom programa se moramo postepeno vraćati na staru prehranu.
Jabuka dijeta
Slično kao i dijeta s limunom, dijeta s jabukama se provodi uz konzumiranje voća i većih količina vode. Jabuke sadrže tvar pektin koji je zapravo vlakno i nabubri u doticaju s vodom. To dovodi do produljenog osjećaja sitosti, što je tajna ove dijete i pomaže u gubitku kilograma. Postoji mnogo programa za ovu dijetu, ali preporuka je da se ne jede više od 4 srednje jabuke dnevno, da program traje maksimalno 5 dana u kojima se također moramo držati laganije prehrane i da u tih 5 dana budemo fizički aktivni. Ova dijeta će također pomoći u čišćenju organizma zbog velike količine vlakana koja se unesu u tijelo.
 
Svaka od navedenih dijeta ima svoje dobre i loše strane, ali glavno je da se tijekom i nakon završetka programa pridržavamo raznovrsne prehrane bogate nutrijentima. Ovo je važno kako se nebi dogodilo vraćanje izgubljenih kilograma, ali se isto tako nepravilnom prehranom može narušiti zdravlje i funkcionalnost organizma. Ukoliko ste se čvrsto odlučili krenuti na dijetu, razmislite o tome kakav ste tip osobe, kakav vam je životni stil i što želite postići te prema tome odaberite program koji vam najviše odgovara. I nemojte zaboraviti zlatno pravilo: uvijek slušajte svoje tijelo. Ukoliko se osjećate loše ili primijećujete negativne posljedice dijete na organizam, nemojte se forsirati niti pretjerivati s restrikcijama za vrijeme trajanja programa. Zdravlje nam uvijek mora biti na prvom mjestu.
 
Detox dijeta
Primarni cilj ove dijete je čišćenje organizma, poboljšavanje rada jetre i crijeva, dok gubitak kilograma dolazi kao posljedica i u sporijem tempu negoli kod drugih dijeta. Detoksikacija organizma preporučljiva je do dva puta godišnje, a program će ovisiti o predispozicijama i željama pojedinca. Postoji mnogo programa detoks dijeta, od onih vrlo rigoroznih, koje se temelje samo na pijenju vode, do onih malo blažih i prilagođenijih svima, čiji je temelj u zdravim i laganim namirnicama. Tijekom procesa detoksikacije (u prosjeku programi traju 3-10 dana) važno je pažljivo izabrati najkvalitetnije namirnice i planirati obroke i dnevne obaveze unaprijed, kako bi bili sigurni da ćete moći neometano provesti svoj detoks. 

Zimi su na raspolaganju namirnice poput luka, češnjaka, korjenastog povrća (mrkva, celer, cikla), cvjetače, brokule, citrusa (naranče, limun) i žitarica. Sve ove namirnice bogate su raznim vitaminima, mineralima, vlaknima i antioksidansima, nutrijentima koji potiču čišćenje organizma i podupiru njegovo pravilno odvijanje. U svakoj ovakvoj dijeti izbjegava se konzumacija slatkiša, grickalica, zaslađenih i gaziranih sokova, alkohola, cigareta, kave, fast fooda i konzervirane hrane, a također se preporuča i smanjiti unos soli. U vrijeme dok traje vaš detoks potrebno je posebnu pažnju obratiti na dovoljan unos tekućine - vode i nezaslađenih čajeva. 

Prije nego što krenete na neku od detoks dijeta, ukoliko imate (ili ste imali) ikakvih zdrastvenih poteškoća, potrebno je pitati liječnika ili nutricionista za mišljenje. Također, pomno istražite koje su vrste detoks dijeta i pronađite onu koja najviše odgovara vašem životnom stilu i potrebama organizma, a ukoliko vam je ovo prvi detoks odlučite se za neku blažu varijantu kako ne bi pretjerano šokirali organizam i izazvali nepovoljne reakcije tijela.
 
Ako vas zanima i provođenje potpunog novogodišnjeg detoksa, kliknite ovdje. 
Izvori:
  • https://story.hr/Lifestyle/a189069/Kako-skinuti-visak-kilograma-nakon-blagdana.html
  • https://www.zenskirecenziraj.com/hr/ostalo/izdvajamo-tri-najpopularnije-dijete-koje-su-prednosti-i-kakve-rezultate-mozete-ostvariti/
  • https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/najpopularnije-dijete-za-mrsavljenje
  • https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/dijeta-10-posto-mrsavljenje-bez-odricanja
  • https://krenizdravo.dnevnik.hr/budi-fit/fitness-prehrana/limun-dijeta-za-detoksikaciju-organizma
  • https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/jabucna-dijeta-dijeta-koja-djeluje
  • https://www.adiva.hr/nutricionizam/dijeta-i-mrsavljenje/koliko-je-sigurna-keto-dijeta-sve-sto-trebate-znati-o-tom-nacinu-mrsavljenja/
  • https://www.fittijelo.com/povremeni-post-intermittent-fasting/
  • https://www.tportal.hr/lifestyle/clanak/najcesce-zablude-evo-zasto-popularne-dijete-nisu-cudotvorne-i-zbog-cega-ih-se-morate-kloniti-20211009
  • https://ordinacija.vecernji.hr/zdravlje/ohr-savjetnik/ovo-su-najbolje-dijete-za-2022-godinu-ali-i-dvije-koje-morate-izbjegavati/
  • https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/mediteranska-dijeta-karakteristike-ljekovita-svojstva-i-jelovnik-po-danima
  • http://www.dijeta.com.hr/dijeta-s-jabukama/
  • https://www.dijeta.net/limun-dijeta-i-topla-voda/

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več