Ljekovita snaga morske vode i zraka

18.7.2024.

Ljeto je idealno vrijeme za odlazak na našu obalu i boravak uz more. Topli sunčani dani, zvuk valova i miris soli u zraku predstavljaju svima nam prijekopotrebnu priliku za uživanje i opuštanje. Iako je sve to istina, more nije samo izvor zadovoljstva i ljetne zabave; ono ima i brojne zdravstvene koristi koje su često zanemarene ili se na njih jednostavno više ne obraća pažnja.
Boravak uz more može imati nevjerojatno pozitivan utjecaj na naše fizičko i mentalno zdravlje. Morska voda i morski zrak obiluju ljekovitim svojstvima koja mogu pomoći u poboljšanju zdravstvenog stanja, bržeg prebolijevanja bolesti, podizanja imuniteta i liječenja onoga što nas muči, jer voda (na neki način) odnosi naše probleme. Barem na kratko, dok ne skupimo snage da se s njima opet suočimo.
Danas istražujemo na koje točno načine boravak uz more može blagotvorno djelovati na vaše tijelo i um te kako najbolje iskoristiti ovaj dar prirode za svoje zdravlje. Bez obzira jeste li ljubitelj plivanja, šetnji uz obalu ili jednostavnog opuštanja na plaži, more nudi nešto za svakoga, a njegove blagodati daleko nadilaze samo fizičku rekreaciju. 
Morska voda – najdostupnije rješenje svih bolesti
Krenimo od početka i jednog od najintenzivnijih utjecaja koje na nas ima more: pročišćavanje naših dišnih puteva.
Morska voda i zrak bogati su mineralima i solima koji imaju iznimno pozitivan učinak na dišne puteve. Udisanje morskog zraka pomaže u čišćenju pluća i olakšavanju disanja, osobito kod osoba koje pate od astme, bronhitisa ili drugih respiratornih problema. Udisanjem morskog zraka, tijelo apsorbira male čestice soli i minerala koje djeluju kao prirodni dekongestivi. Ove čestice pomažu u smanjenju upale u dišnim putovima, olakšavajući disanje i smanjujući simptome kao što su kašalj, sviranje u plućima i osjećaj zagušenosti.
Morska sol može pomoći u smanjenju upale i olakšavanju simptoma kod osoba s poteškoćama disanja. Solne terapije, poznate i kao haloterapija, često se koriste kao alternativni tretman za različite respiratorne probleme. Prirodno prisutne soli u morskom zraku mogu djelovati protuupalno, antibakterijski i mukolitički, pomažući razgraditi sluz i olakšati iskašljavanje.
Morski zrak je također i bogat negativnim ionima, koji pomažu u povećanju razine kisika u krvi, poboljšavaju cirkulaciju i općenito povećavaju osjećaj energije i vitalnosti.
Nadalje, sigurno ste već od malih nogu upoznati s ljekovitošću mora za onaj neugodan osjećaj grebanja i boli u grlu. Ispiranje grla morskom vodom jedan je od najstarijih prirodnih lijekova za ublažavanje grlobolje. Morska voda djeluje kao antiseptik koji pomaže u smanjenju upale i ubijanju bakterija koje uzrokuju bol i nelagodu u grlu. Dovoljno je nekoliko puta dnevno ispirati grlo toplom morskom vodom kako biste osjetili olakšanje.
Osim ispiranja grla, i ispiranje nosa morskom vodom pomaže u ublažavanju simptoma sinusitisa i curenja nosa. Morska voda pomaže u čišćenju nosnih prolaza, smanjuje upalu i olakšava disanje. Redovito ispiranje nosa morskom vodom može pomoći u prevenciji infekcija sinusa i poboljšanju općeg zdravlja dišnog sustava.
Zacjeljivanje rana – zašto more to tako dobro radi?
Morska voda ima prirodna antiseptička svojstva koja mogu pomoći u zacjeljivanju rana i sprječavanju infekcija. Sadrži visoku koncentraciju minerala, uključujući natrij, kalij, kalcij i magnezij, koji djeluju sinergijski kako bi ubrzali proces ozdravljenja. Ispiranje rana morskom vodom pomaže u uklanjanju bakterija i nečistoća, čime se smanjuje rizik od infekcije i potiče brže zacjeljivanje.
Morska voda također može potaknuti regeneraciju stanica kože. Minerali prisutni u morskoj vodi, poput magnezija, igraju ključnu ulogu u staničnom metabolizmu i sintezi proteina, što je ključno za obnovu oštećenog tkiva. Redovito ispiranje rana morskom vodom može poboljšati dotok krvi u oštećeno područje, što dodatno ubrzava proces zacjeljivanja i smanjuje upalu.
Ova metoda može biti posebno korisna samo za manje posjekotine, ogrebotine i opekotine, dok se veće rane i ozljede ipak moraju tretirati uz nadzor liječnika. Prirodna svojstva morske vode mogu pomoći u smanjenju boli i svrbeža povezanih s površinskim ozljedama. Djelujući kao prirodni analgetik, morska voda može pružiti olakšanje i ubrzati oporavak.
Blagotvoran utjecaj mora na mentalno zdravlje
Boravak uz more ima nevjerojatno umirujuć utjecaj na um, bilo da imate specifičan problem ili samo želite opuštanje. Zvuk valova, miris morskog zraka i opuštajuća atmosfera pomažu u smanjenju stresa i anksioznosti. Negativni ioni u morskom zraku pomažu u poboljšanju raspoloženja i povećanju razine serotonina - hormona sreće, čime nam definitivno pomaže u poboljšanju raspoloženja.
Već navedeni negativni također mogu pomoći i u poboljšanju kvalitete sna. Boravak uz more može pomoći u regulaciji ciklusa spavanja, što rezultira dubljim i mirnijim snom. Također, opuštanje uz more može pomoći u smanjenju nesanice i poboljšanju ukupne kvalitete sna.
Boravak uz more može povećati razinu energije i vitalnosti, što je djelomično povezano i sa boljom kvalitetom sna. Morski zrak bogat je kisikom i mineralima koji pomažu u poboljšanju cirkulacije i opskrbi tijela kisikom. Ovo može rezultirati povećanjem razine energije, poboljšanjem mentalne jasnoće i općim osjećajem vitalnosti.
Zato, ukoliko već niste, požurite na more! Važno je imati na umu kako svi ovi benefiti mora i morskog zraka postoje i tijekom zime, a ne samo ljeti. Tako da boravak uz more u bilo koje doba godine će vam zasigurno goditi.

Izvori:
https://sensa.story.hr/Ljepota-i-vitalnost/Wellness/a22487/8-dobrobiti-ljetovanja-na-moru.html
https://krenizdravo.dnevnik.hr/zivotni-stil/put-ka-sreci/ostvarite-puni-potencijal-detoksikacije-na-moru
https://www.aminess.com/hr/blog/morski-vitamin-otkrijte-ljekovitu-moc-jadranskog-mora
https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/dobrobiti-mora-za-disni-sustav
https://net.hr/magazin/zdravlje/zasto-je-more-tako-zdravo-591a2ad8-b1d1-11eb-bace-0242ac14001d


Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več