Kako postići i održati savršen brončani ten?

7.7.2022.

Preplanulost je definitivno ono čemu najviše težimo i čemu se nadamo po povratku s plaže. Ipak, svjensi smo kako je pretjerano izlaganje suncu i njegovom zračenju potencijalno opasno za zdravlje naše kože, te u tom slučaju preplanuli ten može biti zamijenjen pojavom mrlji ili opeklina na koži. Kako bi izbjegli neugodne posljedice sunčanja i dobili samo onaj željeni „proizvod", pomoći će sljedećih nekoliko savjeta:

Koristite kremu sa zaštitnim faktorom (najmanje faktor 30)
Već i ptice na grani znaju kako je potrebno nanositi zaštitnu kremu tijekom sunčanja. Glavni argument je da krema sa zaštitnim faktorom pomaže spriječiti pojavu osipa, opeklina, mrlja i (posljedično) raka kože. On je izazvan nektroliranom mutacijom stanica, što može biti potaknuto intenzivnim i neprestanim izlaganjem sunlecim zrakama. Ukoliko gledamo na preplanuli ten, on se pojavljuje postepenim i umjerenim izlaganjem suncu, dok pretjerivanjem može doći do opeklina nakon kojih slijedi mrljavost tena i neujednačeno tamnjenje kože.
 
Nadalje, naša koža može tek do neke mjere proizvoditi dovoljno melanina da zaštiti kožu, a kada se ta zaliha potroši, naša koža ostaje izložena UV zrakama od sunca i biva nezaštićena. Također, posebnu pažnju obratite na kožu lica, vrata i dekoltea, koja je najosjetljivija te se na ovim mjestima najčešće pojavljuju mrlje.

Jedite hranu bogatu beta karotenom i vodom
Beta karoten dokazano pomaže održati zdravlje kože i može na zdrav i prirodan način pomoći ubrzati pojavu preplanulosti. Njega ima najviše u mrkvi i zelenom lisnatom povrću (poput špinata). Hrana bogata vodom (npr. svježi krastavci i pomidori, lubenica) pomaže hidratizirati tijelo i pruža mu dovoljnu količinu tekućine, koja ujedno i hidratizira kožu i potiče redovitu i zdravu obnovu stanica kože.
Sunčajte se u pravo vrijeme
Naravno, potrebno je izbjegavati doticaj sa sunčevim zrakama između 11 i 16 sati, kada su one naijtenzivnije. Do pojave opeklina može doći i u vrijeme prije ili poslije ovog perioda (posebice ukoliko imate svjetliju put), ali najčešće se one događaju pri izlaganju suncu u ovo „zabranjeno" vrijeme. Tada vam čak niti krema za sunčanje neće pomoći u zaštiti od štetnog utjecaja UV zraka sunca. 

Aftercare kože nakon sunčanja
Vrlo je bitno kako se koža tretira nakon sunčanja. Moramo biti svjesni kako sunčanje (posebice ukoliko je prisutno svaki dan) isušuje i umara kožu. Zato je bitno pružiti joj dovoljno hidratacije, iznutra preko unošenja dovoljno tekućine (vode, nezaslađenog čaja, limunade i slično) i namirnica bogatih potrebnim vitaminima i mineralima (beta karoten, vitamin C), ali i izvana korištenjem kvalitetnih proizvoda za njegu kože. U ovu kategoriju ubrajamo hidratantne losione za tijelo na bazi prirodnih ulja npr. kokosovo ulje ili aloe vera gel. Također, postoje sprejevi koji potiču tamnjenje kože, a preporučljivo je koristiti one koji imaju zaštitni faktor, te ih nanijeti na kožu nakon što smo nanijeli zaštitnu kremu za sunčanje. 
 
BIOSOLIS uljni sprej za sunčanje "SUBLIMANTE” sa SPFom 20 upravo je takav jedan proizvod, baziran na aloe vera gelu koji pruža koži hidrataciju. Svi sastojci proizvoda su organskog podrijetla, a njegov efekt na ubrzano tamnjenje primijetiti ćete vrlo brzo – nakon samo nekoliko tjedana ukoliko se proizvod redovito koristi. Sprejeve i proizvode za ubrzano tamnjenje može koristiti svatko, a najsigurniji (i s najboljim efektom) je upravo ukoliko s ekoristi u kombinaciji s zaštitnom kremom. 
Izvori:
  • https://estetica.hr/novosti/avene-proizvodi-za-sunce-kako-postici-broncani-ten-i-zadrzati-ga-sto-duze/
  • https://www.naturala.hr/brzo-i-efikasno-10-savjeta-kako-dobiti-broncani-ten-bez-dugotrajnog-suncanja/
  • https://www.fashion.hr/glossy/kako-postici-prekrasan-broncani-ten-bez-mnogo-muke-134832.aspx
  • https://zena.rtl.hr/ljepota/5-savjeta-kako-dodatno-postici-zavodljivi-broncani-ten-66ed6b14-35cd-11eb-a1c4-0242ac130050
  • https://www.24sata.hr/lifestyle/7-sjajnih-savjeta-kako-prirodno-i-sigurno-dobiti-broncani-ten-532923
  • https://www.journal.hr/ljepota/zdravlje/preplanuli-ten-proizvodi-uz-koje-ce-vasa-koza-brzo-poprimiti-broncanu-boju/

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več