Kako na prirodan način olakšati simptome alergije

21.3.2023.

Alergijske reakcije izazivaju alergeni prisutni u hrani ili okolini, a u proljeće velik broj ljudi imati će problema sa začepljenim nosom i kihanjem zbog cvjetanja biljaka, prilikom čega one ispuštaju pelud. Pelud su sitne čestice koje biljkama služe za oprašivanje, i same po sebi za čovjeka nisu opasne, ali kod onih koji pate od alergije izazvati će reakciju. Prilikom ulaska čestice peluda u sluznicu nosa, tijelo koje ju prepoznaje kao stranu i opasnu započeti će naglu proizvodnju histamina, antitijela koja brane organizam od alergena. Histamin je ono što izaziva reakcije poput curenja nosa, kihanja, crvenila i suzenja očiju i ostale simptome alergije na pelud.

Liječenje alergija
Nažalost, lijek za alergiju ne postoji, ali nije neobično da se tijelo izliječi samo od sebe tj. da kroz godine alergija nestane. Alergija je pretjerana i nepotrebno burna reakcija tijela na ulazak strane čestice u organizam, pa se nekada jačanjem imuniteta, održavanjem zdravlja i vođenjem zdravog načina života tijelo može samo izliječiti. 
Ono što se ipak može napraviti je olakšati simptome kako bi čim manje narušavali kvalitetu života i ometali normalno funkcioniranje organizma. Ukoliko su simptomi intenzivni, nagli i kontinuirani (da traju tjednima), mogu narušiti koncentraciju, kvalitetu spavanja (zbog otežanog disanja), produktivnost, smanjiti razinu energije i doprinjeti cjelokupnom osjećaju tromosti, vrtoglavice i umora.

Kako nam priroda može pomoći?
Majka priroda uvijek misli na sve! U rano proljeće, otprilike u doba kada krene cvatnja 'problematičnih' biljaka, dostupne su i biljke koje mogu pomoći ublažiti simptome. S pripremom organizma za doba alergija preporuča se početi mjesec - dva prije početka sezone na način da se jača imunitet većim količinama vitamina C, B i D i minerala cinka, kalija i magnezija kako bi se ojačao imunitet. Ipak, kada krene sezone i počnu se pojavljivati simptomi, postoji nekoliko biljaka koje mogu pomoći:
  • Kopriva
Ovdje je riječ o mladoj koprivi, koja još nije razvila cvjetove. Ova biljka najbolji je pomoćnik kod alergije, a razloga tome ima mnogo: ona je prirodni antihistaminik (blokira djelovanje histamina), ima protuupalno djelovanje i sadrži obilje vitamina i minerala koji pomažu jačati imunitet. Kopriva se može biti u obliku čaja od svježih ili sušenih listova, dodavati u jela ili napraviti jednostavna i brza juha.
  • Kamilica
Oblozi od cvjetova kamilice ublažuju sve, a sam čaj umiruje sve procese u organizmu. U slučaju alergije, napravite oblog od kamilice tako da vatene blazinice umočite u prohlađeni čaj od kamilice, stavite na kapke i držite 10-ak minuta za ublažavanje svrbeža i crvenila. Čaj od kamilice popijte prije spavanja kako bi lakše zaspali i imali miran, neometan san.
  • Menta
Čaj od mente poznat je za ublažavanje raznih tegoba, a problemi s dišnim putevima jedni su od njih. Mentol glavni je sastojak ove biljke, i zaslužan za njen karakterističan miris i 'hladnoću'. On je ujedno i aktivni sastojak koji ublažava osjećaj manjka zraka, olakšava disanje i pomaže smanjiti količinu sluzi.
Čaj od mente isto se tako može raditi od sušenih ili svježih listova, a ona je ujedno i odličan začin za podizanje arome jela i kreiranje posebnog okusa. Najčešće se koristi kao začin u salatama, desertima i juhama.
  • Hren
Ova nam je biljka dostupna cijele godine u obliku začina kojega možemo dodavati jelima ili jesti samostalno. Dodavanje 1 žličice hrena u jela (npr. juhe, salate, variva, uz meso...) olakšati će probavu, ali i 'pročistiti' sinuse i dišne puteve. Hren je začinska biljka intenzivnog okusa i mirisa, te si možete dozirati kako vam odgovara. Hren se preporuča konzumirati svaki dan do povlačenja simptoma, a nakon toga svakih nekoliko dana za održavanje zdravih sinusa
  • Luk i češnjak
Ljubičasti i crveni luk bogat su izvor kvercetina, spoja koji ima snažno antioksidativno, protuupalno, ali i antihistaminsko djelovanje tj. blokira njegovu sintezu i oslobađanje. Češnjak je osim toga i u narodnoj kuhinji poznat kao 'prirodni antibiotik' jer pomaže jačati imunitet, te je time isto dobar pomoćnik u borbi protiv simptoma alergije. 

Kvercetin i kopriva
S koprivom smo započeli naš popis, a s kvercetinom završili. Razlog je činjenica da su ta dva prirodna sastojka najučinkovitiji u ublažavanju simptoma alergije, te će najbrže pomoći otjerati osjećaj umora i nemoći. Postoje prirodni izvori i načini za njihov unos kroz svakodnevnu prehranu, ali i dodaci prehrani koji olakšavaju njihovu konzumaciju u dovoljnoj koičini. 
Terranova dodaci prehrani prirodni su, veganski i lako probavljivi, a dodatak prehrani s kvercetinom i koprivom ublažava simptome svih alergijskih reakcija, pa tako i onih uzrokovanih utjecajem peludi. Svakodnevnom konzumacijom 1-2 kapsule ovog dodatka prehrani pomoći ćete tijelu da se pripremi za sezonu alergija, a ukoliko su simptomi već i krenuli – aktivni sastojci prisutni u svakoj kapsuli će ih pomoći ublažiti. 
Izvori:
https://www.prakticanzivot.com/alergije-prirodni-lijekovi-kod-alergija-4668
https://www.adiva.hr/nutricionizam/dodaci-prehrani-nutricionizam/ulje-crnog-kima-prirodni-saveznik-u-borbi-protiv-alergija-i-disnih-smetnji/
https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/lijecenje-alergije-koprivom
https://zivim.gloria.hr/zivim/disem/sto-sami-mozemo-uciniti-u-borbi-protiv-alergija-8617379
https://eljekarna24.hr/savjeti/ublazite-sezonsku-alergiju-prirodnim-lijekovima-125/
https://www.adiva.hr/zdravlje/alergije/samolijecenje-alergije-korisni-savjeti-za-ublazavanje-simptoma/
https://zena.rtl.hr/bolja-ja/zdravlje/kako-prirodnim-putem-ublaziti-simptome-alergije-7722e914-c492-11ec-8b93-d608bb6fff77
https://miss7zdrava.24sata.hr/zdravlje/alergije-simptomi-prevencija-15816


Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več