Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

13.1.2025.

Makrobiotička prehrana temelji se na filozofiji koja naglašava ravnotežu između yin-a i yang-a, što predstavlja harmoničan odnos suprotstavljenih, ali komplementarnih energija u prirodi. Ova prehrana povezuje prehranu s duhovnim, emocionalnim i fizičkim zdravljem, smatrajući hranu ključnim faktorom za održavanje te ravnoteže.
Veganska je prehrana nastala iz uvjerenja da se životinjsko meso i proizvodi ne smiju iskorištavati jer time štetimo životinjama, okolišu, ali i samima sebi. Nakon godina istraživanja, zaključeno je kako veganska prehrana zaista može imati vrlo beneficijalne učinke na naše zdravlje, ali i na našu planetu koja je očuvanija od proizvodnje stakleničkih plinova.
Veganska i makrobiotička se prehrana već dugo godina smatraju najzdravijim izborom, što za srce i cjelokupno zdravlje, a što i za našu planetu. Ipak, unatoč njihovim sličnostima, nije sigurno mogu li se one smatrati baš potpuno jednakima. Ukoliko vas zanima ijedan od ovih planova prehrane, ili ste jednostavno znatiželjni, nastavite čitati!
Zajedničke karakteristike veganske i makrobiotičke prehrane
Naglasak na biljnoj hrani
I makrobiotička i veganska prehrana baziraju se na biljnim namirnicama poput povrća, žitarica, mahunarki i sjemenki. Ova zajednička osnova potječe iz ideje da biljna prehrana doprinosi zdravlju i dugovječnosti.
U makrobiotičkoj prehrani, hrana se odabire prema njenom energetskom učinku – cilj je izbjegavati ekstreme poput rafiniranog šećera ili mesa, dok se preferiraju neutralne i balansirane namirnice. Glavna ideja je da biljna prehrana pruža stabilnu energiju i podržava prirodnu harmoniju tijela s okolinom.
Veganska prehrana sastoji se od isključivo namirnica biljnog podrijetla, što je vrlo važna poveznica između ova dva plana prehrane zbog kojih ih ljudi nerijetko miješaju.
Održivost
Obje prehrane teže smanjenju štetnog utjecaja na okoliš. Veganska je prehrana fokusirana na dobrobit životinja i planete zemelje, te se drži filozofije da proizvodnja biljnih namirnica zahtijeva manje životinjske patnje i iskorištavanja zemljinih resursa.
Makrobiotička prehrana, s druge strane, promovira konzumaciju sezonske i lokalne hrane, čime indirektno ima pozitivan utjecaj na okoliš i njene stanovnike.
Izbjegavanje prerađene hrane
Oba pristupa ohrabruju izbjegavanje ultra-prerađenih proizvoda te preferiraju prirodne i cjelovite namirnice. Obje prehrane u vidu imaju dobrobit čovjeka, a makrobiotička prehrana upravo tome i služi: postizanju balansa u tijelu i optimalnog zdravlja konzumacijom lokalnih i sezonskih namirnica.
Ključne razlike
Filozofija i svrha
Veganska prehrana je primarno motivirana etičkim razlozima tj. pravima životinja i ekologijom. Cilj je izbjegavanje svih proizvoda životinjskog podrijetla, uključujući meso, ribu, mliječne proizvode, jaja, pa čak i med.
Makrobiotička prehrana je, s druge strane, filozofija koja se temelji na yin-yang ravnoteži i povezanosti tijela s prirodom. Fokusira se na postizanje harmonije kroz hranu i stil života.
Fleksibilnost
Veganska prehrana je vrlo malo fleksibilna, odnosno strogo isključuje sve životinjske proizvode, bez iznimki. Neki se pojedinci odluče za potpuno veganski stil života koji ne dozvoljava ni kozmetičke proizvode testirane na životinjama, jakne od perja, krznene bunde itd.
Makrobiotička prehrana je većinskim dijelom biljna, ali nije isključivo veganska. Ponekad uključuje malu količinu ribe ili fermentiranih proizvoda životinjskog podrijetla (npr. miso s ribljim ekstraktom, kefir), ovisno o individualnim potrebama.
Namirnice
Makrobiotička prehrana naglasak stavlja na integralne žitarice (poput smeđe riže, heljde, kvinoje), povrće određenih vrsta (posebno sezonsko i lokalno), fermentiranu hranu poput tempeha i misoa i alge. U makrobiotičkoj se prehrani ne bi smjelo nalaziti egzotično voće (mango, ananas, papaja), avokado, prerađene namirnice (bez obzira na podrijetlo namirnica) te kruh i tjestenina.
Još jedna vrlo važna namirnica koja je 'zabranjena' u makrobiotičkoj prehrani je kava, koju vegani ipak mogu sigurno uživati.
Veganska prehrana uključuje širi spektar namirnica koje ispunjavaju samo kriterij da su biljnog podrijetla. To onda uključuje i procesirane biljne zamjene za meso i mliječne proizvode, ako su bez životinjskih sastojaka, kao i veganske grickalice, slatkiše i slastice. Kruh i tjestenina također su velik dio svakodnevnog veganskog menija.
Pristup prerađenoj hrani
Makrobiotička prehrana potpuno izbjegava procesirane proizvode, dok veganska prehrana dopušta konzumaciju industrijskih alternativa (npr. biljna mlijeka, veganski sirevi, grickalice itd.).
Koja je prehrana je pravi izbor za vas?
Ako ste motivirani etikom i želite u potpunosti izbaciti životinjske proizvode, veganska prehrana je logičan izbor. Tu se podrazumijeva da vam ne smeta povremeno konzumirati i procesirane proizvode, kao i gotove obroke (koji su možda prilagođeniji ljudima s ubrzanim tempom života).
S druge strane, ako tražite prehranu koja kombinira biljne namirnice s filozofijom ravnoteže i individualnog pristupa, makrobiotička prehrana možda će više odgovarati vašim potrebama. Ona je malo fleksibilnija kada se gleda porijeklo namirnica, ali zato ne tolerira gotovu i procesiranu hranu.
U konačnici, nijedan način prehrane nije univerzalno bolji ili gori jer, na kraju dana, nismo ni mi svi jednaki. Važno je osluškivati vlastito tijelo i birati ono što podržava vašu energiju i zdravlje.
Iako dijele brojne zajedničke vrijednosti, makrobiotička i veganska prehrana ipak nisu iste. Razlike u filozofiji, fleksibilnosti i odabiru namirnica čine ih jedinstvenima. Koju god odabrali, ključ je u pravilnom informiranju i prilagodbi kako bi vam prehrana bila održiva, zdravija i u skladu s vašim životnim uvjerenjima.

Izvori:
https://www.tvornicazdravehrane.com/zdravi-kutak/sto-je-makrobiotika-i-kako-uvesti-promjene-u-prehranu-10529/
https://betterme.world/articles/macrobiotic-vegan/#:~:text=The%20main%20difference%20is%20that,allowed%20by%20the%20vegan%20diet.
https://www.gaiam.com/blogs/discover/vegan-vegetarian-macrobiotic-whats-the-difference
https://shimacrobiotics.org/vegan-vegetarian-and-macrobiotic/?srsltid=AfmBOopr5vLjjkiUozIUqhKRZaEVKwyFhzsPdC6YXEOTKHJZcdMLA8_0
https://healthyjungle.rs/makrobioticka-ishrana/makrobioticka-ishrana-detoksikacija/

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n
Kako su povezani Božić i zimski solsticij?

Kako su povezani Božić i zimski solsticij?

Zima donosi posebnu magiju sa sobom, a dva važna datuma koja označavaju početak ove sezone su zimski solsticij i Božić. Iako je zimski solsticij astronomski događaj, a Božić vjerski i kulturni praznik, postoji nekoliko zanimljivih veza između njih, te ih možemo povezivati kroz simbole i tradicije. U

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več