Dan planeta Zemlje

21.4.2021.

Prvi dan planeta Zemlje

Pokret za očuvanje okoliša prvi se puta službeno obilježio 1970. godine. Prekretnica za obilježavanje ovoga dana bilo je više, a jednim od početaka smatra se izdavanje knjige „Silent Spring" 1962. godine, autorice Rachel Carson. Knjiga je postala bestseller i podigla svijest američkog društva o važnosti brige za okoliš, i naglasila poveznicu između ljudskog i okolišnog zdravlja.

Par godina kasnije, 1969. godine dogodio se masovni izljev nafte u Floridi, koji je poslužio kao poticaj za prvi prosvjed protiv zagađenja u kojem je sudjelovalo 20 milijuna ljudi. Ovaj pokret postao je globalno prihvaćen 1990. godine kada je „Earth Day" obilježen u 141 državi.

 Kako možemo pomoći?

Zadnjih godina diže se prašina oko činjenica koje dokazuju koliko je ljudski rod nesvjesnim djelima zagadio planetu Zemlju i svjesni smo kako je promjena nužna. Velike svjetske tvrtke uvode ekološki prihvatljivija rješenja svojih pakiranja, proizvode se električni auti,.. Ako i vi želite pomoći, u nastavku donosimo 5 savjeta kako postati dijelom pozitivne promjene.

1. Kupujte lokalno

Kupovina namirnica od lokalnih trgovaca malen je i važan korak prema smanjenju zagađenja, a na taj način također pružate podršku manjim poduzetnicima.

2. Prenamijenite hranu

Pokušajte planirati svoje obroke unaprijed, imajući na umu rok trajanja namirnica i količinu koju uobičajeno konzumirate. U slučaju da imate ostatke hrane, pokušajte ih iskoristiti u nekom drugom obroku. Na ovaj način ćete pomoći planeti i smanjiti svoje troškove.

3. Više se krećite

Automobili, autobusi i sva ostala prijevozna sredstva ostavljaju iza sebe ispušne plinove koji su vrlo štetni za atmosferu, ali i za naša pluća. Pokušajte više hodati ili biciklirati. Osim što smanjujete zagađenje, činite i vrlo pozitivnu promjenu za svoje zdravlje.

4. Koristite alternative jednokratnoj plastici
Jednokratne plastične vrećice možete zamijeniti platnenima, kupujte hranu koja nije zapakirana u plastičnu ambalažu i pripazite da jednokratnu plastiku koju posjedujete odložite na sigurno. 

5. Provodite vrijeme u prirodi

Na ovaj način si pružate mogućnost povezanosti s prirodom, samim time rasti će želja da joj pomognete. Bitno je imati pozitivnu motivaciju, kako bi vaše nove navike dobile čvrstu podlogu da postanu trajne. Slobodno povedite i prijatelje, jer sve je lakše u dvoje - pa i spašavati planetu, zar ne?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več