5 savjeta kako izbjeći opekline pri sunčanju

17.8.2022.

Iako je ljeto na odmaku, nikada nije kasno za započeti s pravilnom brigom o svojoj koži. Slijedeći navedenih 5 savjeta omogućiti ćete sebi i svojoj koži maksimalnu zaštitu od štetnih UV zračenja, a bez odricanja plaže i sunčanja. 

1.) Izbjegavajte sunce kada je ono najintenzivnije
Savjet koji nije potrebno detaljnije obrazložiti, zato što je već postalo dio općeg znanja kako je sunčevo zračenje štetno u razdoblju od 11 do 16 sati. S obzirom na nedavan porast prosječne ljetne temperature, ukoliko imate osjetljiviju kožu, trebalo bi izbjegavati izlaganje direktnom suncu čak i do 17 sati. Nemojte čekati da osjetite peckanje – bolje spriječiti nego liječiti!

2.) Budite u blizini hladovine
Sunčanje je način kojim postižemo željeni, brončani ten. Ipak, nije potrebno „pržiti" se na suncu cijeli dan, već svaki dan (ili svakih par) po 2 sata će biti dovoljno. U jednom trenutku na plaži preporučljivo je sakriti se u hlad kako bi koža malo odmorila i procesirala utjecaj sunčevog zračenja. U tom vremenu možete popiti osvježavajuće piće s prijateljima ili otići na kasni ručak i uživati sve druge blagodati ljetnog godišnjeg odmora.
3.) Koristite zaštitnu kremu
Krema za sunčanje trebala bi biti vaš vjerni suputnik u torbi za plažu. Određene kreme za sunčanje pružiti će adekvatnu zaštitu, a bez da ometaju dobivanje brončanog tena. Najčešće su to zaštitne kreme s nižim do srednjim zaštitnim faktorom (do SPF 30). Postoje proizvodi koji se baziraju na prirodnim sastojcima, poput Biosolis mlijeka za sunčanje sa zaštitnim faktorom 30, koji pruža zaštitu i najosjetljivijoj koži, a prisutnost organskih sastojaka osigurava dobivanje i postojanost brončanog tena. Redovito nanošenje zaštitne kreme (nakon kupanja u moru, prilikom intenzivnog znojenja itd.) štiti kožu od dugoročnih oštećenja i pomaže prevenirati pojavu kroničnih kožnih oboljenja. 

4.) Nosite zaštitnu odjeću
Iako možda ne obraćamo dovoljno pažnje, odjeća je ključan faktor u zaštiti kože. Crna, kratka i uska odjeća doprinose pojačanom znojenju i pregrijavanju tijela, što u slučaju već postojećih opeklina može značajno pogoršati postojeće stanje. Ljetna odjeća trebala bi biti prozračna, svjetlih boja i od materijala koji dozvoljavaju koži da diše. U ovu kategoriju uključujemo i zaštitnu odjeću za glavu, poput kapa i šešira, koji ujedno i štite (osim opeklina) i od migrena i sunčanica uzrokovanih pretjeranom izlaganju suncu. 
5.) Hranite kožu iznutra
Naša koža je naš najveći organ, te kao i svaki dio našeg organizma treba nutrijente da bi pravilno funkcionirala. Neki nutrijenti, poput beta karotena, poznati su po tome da posjeduje neke druge beneficijalne funkcije, ali beta karoten je zapravo (osim za vid) vrlo dobar i za našu kožu. Naime, on osim što štiti kožu od štetnih vanjskih utjecaja (između ostalog zato jer je snažan antioksidans), također i pruža koži potrebnu vlažnost pretvorbom u vitamin A. Vlažnost kože važna je za prevenciju, ali i brže ozdravljenje opekle kože. Ovaj nutrijent nalazi se u hrani većinom narančaste boje, npr. mrkva, marelica i dinja, ali može se i osigurati njegova dovoljna količina kroz dodatke prehrani. Primjerice, naš Terranova dodatak prehrani s beta karotenom sadrži beta karoten izoliran iz alge, koja sadrži i ostale važne karotene. Dodaci prehrani na prirodnoj bazi pružaju dovoljnu dnevnu dozu određenih nutrijenata, a bez nepotrebnog opterećenja za organizam. 

Osim beta karotena, vrlo je važna pravilna hidratacija. Unosite dovoljno tekućine, a na plaži tijekom sunčanja najbolje će vašoj koži pomoći obična voda, ili nezaslađeni čaj.

Izvori:
  • https://www.pihhealth.org/wellness/articles/treating-and-preventing-sunburn/
  • https://www.vasezdravlje.com/hrana-i-zdravlje/beta-karoten-biljni-pigment-koji-koza-voli
  • https://www.naturala.hr/beta-karoten-za-brze-tamnjenje-koze-prednosti-i-gdje-ga-pronaci/
  • https://www.savjetnica.com/kako-ne-izgoriti-na-suncu/
  • https://www.novilist.hr/life/nacini-za-tretirati-opekline-od-sunca/?meta_refresh=true

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več