5 razloga zašto biste trebali razmisliti o konzumaciji biljnih napitaka

6.10.2021.

Biljna mlijeka relativno su nova pojava na tržištu, čija popularnost kao zamjena mlijeku životinjskog podrijetla raste, a ponajviše u svakodnevnim navikama (npr. uz kavu, kao dodaci u smoothie-u...), iako se zbog okusa i teksture ne koriste isključivo kao zamjena. Ovi napici prvi su izbor za vegane koji ne koriste namirnice životinjskog podrijetla, ali i za ljude koji su odlučili voditi zdraviji i „fit" život.

Iako ovi napici u manjem postotku sadrže neke nutrijente u odnosu na obično mlijeko (npr. manje proteina i kalcija), ipak imaju svoje prednosti i posebnosti. Izdvojili smo 5 važnih i glavnih razloga zbog kojih bi trebali barem razmisliti o konzumaciji ovih napitaka:

      1. Biljni napici pogodni su za osobe koje imaju razne intolerancije na hranu

Za ljude koji su intolerantni na laktozu, gluten ili neke druge proteine iz regularnog mlijeka, ovi napici su pravi spas. Nijedna vrsta biljnog mlijeka ne sadrži laktozu, dok npr. rižino i bademovo mlijeko uz laktozu ne sadrže niti gluten ni kolesterol.

      2. Izbjeći ćete antibiotike i štetan utjecaj pasteriziranog mlijeka

Životinje koje proizvode mlijeko se često hrane raznim antibioticima kako bi izbjegle bolesti te čim prije počele proizvoditi mlijeko za prodaju. Ostaci korištenih antibiotika zadržavaju se u mlijeku, stoga ukoliko ono nije domaće ili iz provjerenih izbora, može biti štetno za naš organizam.

      3. Smanjen negativan utjecaj na okoliš

Za proizvodnju i uzgoj biljaka od kojih se rade napici koristi se mnogo zemlje i vode, ali za 1 l biljnog mlijeka koristi se 3 do 5 puta manje resursa nego što se koristi za proizvodnju životinjskog mlijeka. Također su manje emisije ugljika za proizvodnju alternativnih od običnih mlijeka.

Ovo se posebno odnosi na organske biljne napitke, za čiju se proizvodnju biljke uzgajaju u posebnim i kontroliranim uvjetima, što ih čini najmanje štetnim za okoliš i ujedno vrlo zdravim izborom za svakoga tko je odlučio živjeti zdravije. Lima napici u našoj ponudi su upravo to: certificirani organski napici koji su pogodni za vegane, ne sadrže dodane šećere te imaju vrlo mali udio masti i soli. 

4. Manje kalorija, više vitamina i minerala

Osim što se većina biljnih napitaka dodatno obogaćuje vitaminima i mineralima, također ih prirodno velikim dijelom sadrže. Rižino mlijeko pogodno je za alergičare jer riža gotovo nikada ne izaziva alergije, sadrži vrlo malo masti, a bogato je vitaminima B skupine te manganom i selenom koji su moćni antioksidansi. Sojino mlijeko također obiluje vitaminima B skupine, dok još sadrži i velike količine omega-3, a od svih biljnih napitaka najbolje parira kravljem mlijeku po količini proteina koje sadrži. Bademovo mlijeko dobar je izvor vitamina E, sadrži najviše kalcija od svih ostalih biljnih napitaka, ne sadrži laktozu, prirodno sadrži vrlo malo šećera i masti (i malo kalorija). Navedeni su benefiti najpoznatijih biljnih napitaka, ali vrsta ima mnogo više.

5. Veliki izbor

Postoji mnogo vrsta biljnih napitaka na tržištu, od kojih su samo neke: zobeno, sojino, bademovo, rižino, kokosovo, napitak od indijskih oraščića, napitak od pira... Mogućnosti isprobavanja i kombinacija su gotovo beskonačne. Svaki napitak ima drugačiji okus i svoje posebnosti, dok velik broj također dolazi s dodatkom arome vanilije ili čokolade ili su obogaćeni raznim vitaminima i mineralima (poput vitamina D ili kalcija). Kada govorimo o okusima, postoje napici blagog i gotovo neutralnog okusa (poput bademovog napitka bez dodatka šećera), prirodno slatki napici (rižino mlijeko), oni s orašastim okusom (napitak od lješnjaka)...
 
Biljni napici s punim pravom uživaju sve veću popularnost, a u A1 asortimanu svatko će pronaći biljno mlijeko za sebe. 
Izvori:

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več