3, 2, 1 – ljeto!

17.5.2023.

Ljeto je na vratima, a svi znamo što to znači: godišnji, kupanje, opuštanje i obilje svježeg voća i povrća! Ljeto je zaista po mnogočemu najidealnije godišnje doba, a za naš organizam je ujedno i vrijeme kada se osjećamo najzdravije, najpoletnije i najopuštenije. Ipak, prvi naleti ljetnih vrućina znaju nas uhvatiti nespremne i prisiliti na jednu vrstu detoksikacije znojenjem, a prve tjedne ljeta provedemo privikavajući se na toplinu i dulje dane.
Pripreme za ljeto rade se upravo kako bi se izbjegle te neželjene posljedice konzumacije većinom teške hrane tijekom zime i manjka kretanja. Iskoristite proljeće kako bi se u zadnji čas pripremili za ljeto uz sljedeće 3 tehnike:
  • Trenirajte 20 minuta dnevno
Iako se ne čini kao mnogo, intenzivan trening 20 minuta dnevno napraviti će pozitivnu promjenu u vašem organizmu, a nakon nekog će vremena rezultati početi biti vidljivi i u strukturi i zategnutosti tijela.
Prvi pomak osjetiti ćete u svojoj količini energije – osjećati ćete se poletnije, snažnije i kao da su svi izazovi lakši. Također, sama činjenica da svaki dan imate taj jedan ritual koji za vas može imati samo pozitivne posljedice igra veliku ulogu i na vaše psihičko zdravlje. 
Osim navedenih benefita, postoji još jedan: znojenje je jedan od načina na koje naše tijelo izbacuje toksine, a s toplijim vremenom uvijek se možete odlučiti za trening na toplini i suncu te time potaknuti jače znojenje. Isto tako, boravak na otvorenom pročišćava naša pluća i puni ih kisikom, posebice ukoliko se radi o treningu dalje od zagađenja auta.
Iako se preporuča treniranje 20 minuta dnevno, to ne mora nužno biti svaki dan. Ključan dio održive rutine treniranja su i dani odmora, kada se mišići obnavljaju i oporavljaju. 
  • Napravite mini-detoks
Detoks je popularna tema zimi, posebice u doba nove godine i donošenja novogodišnjih odluka za poboljšanje životnih navika. Istina je kako se detoks može raditi i više puta godišnje (preporuča se barem 2 puta godišnje) jer je on način na koji pomažemo tijelu da se pročisti od nakupljenih toksina.
Toksine unosimo putem hrane, pića, manjkom kretanja, pušenjem i izlaganjem zagađenom zraku (poput onog u gradovima). Najveći izvori toksina su prerađena hrana, šećeri (slatkiši, bijeli šećer, instant kave itd.), grickalice (čipsevi i slično), alkohol, cigarete i gradski smog. Naše tijelo se samo čisti od toksina putem probave, mokraće i znojenjem, ali ukoliko povremeno napravimo detoks puno ćemo tereta skinuti s naše jetre i pomoći joj da se pročisti (jer je ona inače glavni organ za izbacivanje toksina iz tijela).
Mini-detoks može trajati od 3-7 dana i zahtijeva unos svježih namirnica, smanjen unos soli, regulaciju stresa, redovitu fizičku aktivnost i povećan unos tekućine (vode i nezaslađenih čajeva i sokova). Ukoliko se odlučite za detoks, pobrinite se kako te dane nemate u planu teže fizičke ili psihičke aktivnosti, jer će vam se razina energije kratkoročno smanjiti (zbog manjeg unosa kalorija), ali dugoročno će se povećati kada jednom s detoksom završite.

3-dnevni detoks podrazumijeva započinjanje dana zdravim napitkom (ne kavom) poput zelenog čaja s limunom, čašom mlake limunade ili nezaslađenim voćnim sokom. Tijekom dana potrebno je unositi dovoljno nezaslađene tekućine koja će potaknuti izbacivanje toksina, a smanjenim kalorijskim unosom dozvoljavamo probavnom sustavu da se pročisti. Popularan su sastojak detoksa i smoothie-i, čiji su sastojci voće (jabuke, naranče, nektarine, kiwi, jagode, borovnice, limun, ananas, banana, mango), povrće (zeleno lisnato, mrkva, đumbir, svježa cikla, svježi krastavci…) i voda. Ovakav smoothie prepun je vitamina, minerala i vlakana te će pomoći potaknuti probavu i izbacivanje toksina.
Nadalje, 7-dnevni detoks imati će gotovo jednak režim, samo uz malo veći kalorijski unos (uključene su sjemenke, orašasti plodovi, škrobasto povrće i kaloričnije voće poput kruški) kako bi tijelo imalo dovoljno energije. Još jedan vjeran pomoćnik u ovakvom detoksu može biti i naš Biotta wellness paket koji se sastoji od voćno-povrtnih sokova bez dodataka (100% voće i povrće), lanenih sjemenki, čaja i soli za kupku koja će omogućiti relaksaciju i time reguliranje razine stresa. 
  • Redovito boravite na svježem zraku
Boravak na svježem zraku ima puno benefita, od psihičkih do fizičkih. Ovo je posebice važno ukoliko provodite mnogo vremena u zatvorenim prostorima - bilo da radite posao u uredu koji zahtijeva dugotrajno sjedenje i/ili gledanje u ekran kompjutera ili ste student koji većinu dana provodi u predavaoni ili knjižnici.
Zatvoreni prostori (posebice ukoliko se ne zrače redovito) puni su ustajalog zraka, a i ne dozvoljavaju nam pogled na zelenilo prirode koja trenutno cvjeta, plavetnilo neba i izlaganje sunčevim zrakama koje će nas opustiti i napuniti vitaminom D. 
Priuštite si svaki dan barem 30 minuta boravka na otvorenom, u svojem miru ili društvu dragih ljudi, gdje ćete upijati sve boje, mirise i zvukove prirode i vanjskog svijeta. Ovo može biti i svojevrsna meditacija, koja će služiti za prizemljivanje i opuštanje od svakodnevnog stresa.

Izvori:
https://zadovoljna.dnevnik.hr/clanak/moda-ljepota/od-glave-do-pete-5-ekspresnih-priprema-za-ljeto---283515.html
https://www.ljepotaizdravlje.ba/zdravlje/fitness/pripreme-za-ljeto-za-povratak-u-formu-dovoljno-je-20-minuta-svaki-dan
https://zena.rtl.hr/bolja-ja/zdravlje/mini-detoks-kako-u-nekoliko-koraka-procistiti-tijelo-u-proljece-1e5475c8-c0af-11ec-acc0-d2dfc2469f36
https://www.building-body.com/kako-napraviti-ciscenje-organizma-tj-detoksikaciju/
https://zdravija.com/kako-da-u-zadnji-momenat-pripremis-tijelo-za-ljeto/

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Znate li kako opremiti svoju vegansku smočnicu?

Veganska je prehrana zahtjevna te na samom početku od nas traži dobru organizaciju i informiranost. S dobrim odabirom osnovnih namirnica, možete pripremiti raznovrsna, hranjiva i ukusna veganska jela bez obzira na vaš stil kuhanja. U nastavku donosimo popis namirnica koje su baza kvalite
Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Jesu li makrobiotička i veganska prehrana iste?

Makrobiotička i veganska prehrana često se spominju u istom kontekstu zdravog života, čak se govori i da je to 'ista stvar', ali je li ispravno smatrati ih istima? Dok obje prehrane promoviraju konzumaciju biljne hrane i minimalnu obradu namirnica, njihove filozofije i praksa razlikuju se na ključne
Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Najčešće zablude o veganskoj prehrani: slažete li se s njima?

Veganuary je pokret veganske zajednice diljem svijeta čiji je cilj približiti vegansku prehranu većini. Veganska je prehrana često 'na repertoaru' zlobnih komentara i nerijetko se povezuje s raznim zabludama koje ciljaju prikazati ju kao neizbalansiranu i nedovoljno hranjivu. Danas s vama dijelimo n

Ta spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Izvedi več