Hrana u smeću gorući je problem današnjice, a činjenica je da se prosječno stvorena količina otpada od hrane po osobi drastično povećava. U Hrvatskoj je taj broj prešao 50 kilograma godišnje! Isto tako, velik broj populacije ostatke hrane baca u kontejner za miješani otpad, umjesto u biootpad. Ovakvim se navikama šteti prirodi, potiče se sve veća proizvodnja (što iz logističkih i ekoloških razloga šteti planeti), ali i ne iskorištavaju se svi nutrijenti u hrani – što posljedično može imati utjecaja i na naše zdravlje.
Zero waste pokret promovira iskorištavanje svake namirnice ili predmeta 100%, da niti jedan dio ne završi u otpadu. Razumljivo je da ne mogu baš svi iskoristiti u potpunosti svu hranu i predmete, ali cilj je da se podiže svjesnost ljudi oko važnosti recikliranja i koliko je zapravo važno smanjiti stvaranje otpada.
Uskrs je jedno od najvećih kršćanskih blagdana i slavlja, a iz vjerskih je razloga to i potpuno razumljivo. Ipak, ne možemo ignorirati činjenicu da su ovakva velika obiteljska okupljanja često prigode na kojima se stvaraju velike količine otpada. Kuhanje za obitelj donosi posebno zadovoljstvo, i svatko se trudi zadiviti i omogućiti dovoljno hrane za svih, ali koliko je važno zablistati u toku ručka, toliko je i važno na odgovoran i svjestan način zbrinuti ostatke hrane.
Kako bi vam olakšali, donosimo nekoliko ideja za zbrinjavanje ostataka hrane:
Gotovo se sva hrana može zamrznuti – od gotovih jela do kruha i kolača poput pince koja se tradicionalno priprema za Uskrs. Gotova jela poput juha, riže, priloga od povrća i sličnih jela možete podijeliti na porcije i zamrznuti, te ćete na taj način imati još jednu priliku u toj hrani uživati, a imati ćete i spreman 'brzinski ručak' za dane kada vam se ne kuha.
U slučaju kruha, njega možete zamrznuti narezanog na kriške ili cijeli kruh. Valja napomenuti da se jednom odmrznuti kruh ne smije opet zamrzavati, te se zato preporuča zamrzavanje u kriškama. Pinca je slatki kruh i uskrsni specijalitet kojega će imati većina uskršnjih trpeza, a njena priprema zahtijeva puno truda. Šteta je takvu hranu bacati, zato ove godine ostatke pince zamrznite i pojedite kao doručak jednog sivog ponedeljka kada vam bude trebalo podići raspoloženje. Naravno, ukoliko vam pince ostane!
Sva hrana koja nije pojedena uvijek može poslužiti kao ručak za idući dan. Bilo da se radi o povrću, mesu ili prilozima – postoje mnogi recepti za ponovno iskorištavanje. Primjerice, ostatke pire krumpira možete zapeći u pećnici sa sirom i začinima, meso iskoristiti za salatu, a ostatke povrća za gustu juhu – smiksajte sa vodom, podgrijte i to je to.
Ostatke koje namjeravate uskoro ponovno iskoristiti za ručak držite u hladnjaku u zatvorenim posudama, i ostavite na vidljivom mjestu kako ne bi postali dio 'zaboravljene' hrane na kraju hladnjaka.
Kruh koji se već počeo sušiti namažite maslinovim uljem, utrljajte u njega češnjak i dodatno začinite, zamotajte u aluminijsku foiju i pecite 20-ak minuta. Ovakav način iskorištavanja 'starog' kruha porijeklom je iz Italije, a ukoliko poslužite ovakve bruskete sa svježom rajčicom i nekim namazom – imate ukusnu užinu!
- Iskoristite ostatke od kuhanja za čips, temeljac i začine
Kod čišćenja voća i povrća nastaju velike količine otpadaka. Ovdje mislimo na kore od guljenja voća i povrća (osim krumpirove), 'neiskoristivih' dijelova poput vršaka celera i mrkve, deblje i tvrđe dijelove poput srca salate ili cvjetače, listove koje nećemo uključiti u jelo (cvjetača, mrkva...), stapke i stabiljke itd. I ti se dijelovi mogu iskoristiti u prehrani.
Prilikom pripreme i čišćenja povrća, sve listove i kore koje nećete iskoristiti
dobro operite (ukoliko imate vremena možete i namakati u
sodi bikarboni kako bi uklonili sve nečistoće). Prilikom kuhanja ih pohranite u čistu zdjelu i pazite da se ne pomiješaju sa stvarno neiskoristivim ostatcima. Za temeljac potrebno je sve ostatke prokuhati u dovoljno vode, i kuhati barem 30-ak minuta. Mnogi se vitamini i minerali iz povrća tope u vodi, i zato je
domaći povrtni temeljac toliko zdrav. Jednako se mogu iskoristiti i ostatci mesnih jela (npr. kosti), ali i
voda od kuhanja povrća za ručak.
Nakon kuhanja temeljca, ili od nekuhanih ostataka hrane, možete napraviti sami svoje začine. Ostatke posložite na protvan i dehidrirajte u pećnici dok ne izađe sva voda, pričekajte da se ohlade i izmiksajte u blenderu. Prah koji ćete dobiti može se iskoristiti za još mnoge ručkove!
Čips od mrkvine ili krumpirove kore radi se na sličan način kao i začini, ali je potrebno kupiti
organski uzgojeno povrće, i temeljito oprati koru prije toga. Kore
začinite (maslinovo ulje, sol, papar, suhi bosiljak ili peršin) i ispecite u pećnici 20-ak minuta na 200 stupnjeva.
- Iskoristite ih za čišćenje
Kore od banane nevjerojatno dobro lašte drvene površine i uklanjaju tragove kamenca,
kora od iscijeđenog limuna uklanja tvrdokorne mrlje i masnoću, a iskorištene (i osušene)
vrećice od čaja upijaju neugodne mirise. Ovo su samo neki od načina na koje možete iskoristiti zasebne ostatke od hrane, a postoji i način na koji možete iskoristiti sve ostatke zajedno. Takvo sredstvo naziva se
bio enzim i služi za čišćenje cijelog kućanstva, a ukoliko vas zanima kako se može napraviti kliknite
ovdje.
Zadnje na popisu je ideja za iskorištavanje ostataka hrane za dobrobit drugog živog bića – vašeg sobnog ili vrtnog bilja. Primjerice, pileće kosti su nevjerojatno hranjive za biljke kada se osuše i izblendaju u prah, a isto je i sa ljuskama od jajeta. Kora od banane puna je antioksidansa te može obogatiti zemlju biljke, vrećice od čaja mogu spriječiti pojavu plijesni i nahraniti zemlju, a prah od dehidriranih ostataka povrća također su vrlo bogat izvor za oživljavanje uspavanih biljaka.
Načina na koje se ostatci hrane mogu iskoristiti u svrhu hranjenja biljaka je mnogo, a ono što je bio enzim za kućanstvo je i kompost za biljke. Kompost je bogat antioksidansima, mineralima i dobrim bakterijama koje će osvježiti zemlju i izgled biljke.
Želimo vam sretan Uskrs u ugodnoj i održivoj atmosferi!
Izvori:
https://danas.hr/projekt-zeleno/savjeti-za-uskrs-kako-ne-pretjerati-s-hranom-kako-je-ne-bacati-znate-li-koliko-vasa-obitelj-tjedno-baci-hrane-40650180-c354-11ec-892d-7a7f40b78d9a
https://miss7.24sata.hr/lifestyle/ne-bacaj-hranu-iskoristi-neke-od-ovih-10-kreativnih-nacina-kako-iskoristiti-ostatke-hrane-29595
https://www.coolinarika.com/recept/kako-upotrijebiti-ostatke-hrane-669d7e8e-63ee-11eb-8071-0242ac120031
https://hr.streamerium.com/17-hacks-leftover-food-scraps
https://www.bosch-home.hr/promocije-i-noviteti/vitafresh-blog/recepti-za-ostatke-hrane
https://www.vecernji.hr/vijesti/ostalo-vam-je-viska-hrane-nemojte-bacati-evo-sto-mozete-napraviti-s-ostacima-1591464
https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/hrana/sto-radite-ako-ostaci-hrane-nisu-vise-jestivi-ili-ako-je-rijec-o-namirnicama-kojima-je-prosao-rok-trajanja-donosimo-neke-ideje-1156900
https://www.bakin-mix.com/2022/05/bio-enzim-univerzalno-sredstvo-za-ciscenje-od-kuhinjskih-otpadaka/