Sve boje jeseni

18.9.2024.

Jesen je godišnje doba koje sa sobom donosi predivan spektar boja, bogate plodove prirode, ali i određene emocionalne i fizičke promjene kod mnogih od nas. Šarena i prepuna kontrasta, jesen ima poseban utjecaj na naše tijelo i duh, zbog čega je bitno razumjeti sve njene aspekte i naučiti kako se nositi s promjenama koje donosi.
Jesenske boje – zašto priroda mijenja svoj izgled?
Jedna od najljepših prirodnih pojava je definitivno transformacija lišća u u jesen u razne nijanse narančaste, žute i crvene boje. Promjena boje u lišću rezultat je kompleksnih bioloških procesa, ali prvenstveno je razlog smanjenje količine klorofila u lišću. Naime, klorofil – pigment koji lišću daje zelenu boju i omogućava fotosintezu, se prestaje proizvoditi kada počnu jesenski kraći dani i niže temperature. Kada klorofil nestane, na vidjelo izlaze drugi pigmenti koji su i inače prisutni u lišću, poput karotenoida (narančasti i žuti pigmenti), flavonoida (žuta boja i štiti lišće od UV zraka) i antocijana (crveni i ljubičasti pigmenti), čineći krošnje stabala toliko šarenima.
Jeste li znali da promjena boja lišća nije samo koristan mehanizam stablima, već i drugim stanovnicima šume? Pticama je ovo signal da krenu migrirati u toplije krajeve ili graditi svoja gnijezda na sigurnim i toplim mjestima, dok vjevericama ova promjena signalizira da moraju početi sakupljati hranu za zimu. Otpalo lišće je jako bitno i za okoliš i zdravlje stabla, jer pruža hranjive tvari tlu (prilikom razgradnje) i pruža sklonište raznim mikrobima i manjim organizmima, ali i pomaže zadržati vlagu i toplinu u tlu gdje obitava korijenje drveća.
Uz promjenu boja, dolazi i do opadanja lišća jer se stabla pripremaju za ulazak u fazu mirovanja tijekom zime, čuvajući energiju za proljetni procvat. Ovaj ciklus ne samo da stvara prekrasne pejzaže već i potiče mnoge da provode više vremena u prirodi, uživajući u jesenskim šetnjama i svježem zraku.
No, zašto lišće otpada?
Razloga ima više. Drveće na ovaj način čuva svoju energiju i osigurava dovoljnu opskrbu vodom i energijom korijenu, stablu i granama. Nadalje, zimi kada padaju temperature, lišće koje u sebi zadržava vodu bi se moglo zalediti i time ugroziti granje i zdravlje stabla. Osim toga, na njima bi se mogle zadržavati veće količine snijega, što bi stavilo grane u opasnost od pucanja.
Jesenski plodovi – što nam priroda nudi?
Jesen je bogata sezonskim voćem i povrćem koje obiluje vlaknima, mineralima i drugim hranjivim tvarima. Jabuke, kruške, bundeve, grožđe i kesteni samo su neki od plodova koji su neizostavni u ovom periodu. Uz to, povrće poput batata, tikve, mrkve i cikle dolazi u obilju, pružajući nam toplinu i energiju. 
Ovi plodovi nisu samo ukusni, već imaju i važne nutritivne vrijednosti – jabuke, primjerice, bogate su vlaknima i antioksidansima koji pomažu održavanju zdravlja probavnog sustava, a istovremeno jačaju naš imunološki sustav. Batat i tikva sadrže beta-karoten, koji tijelo pretvara u vitamin A – ključan za zdravlje očiju i kože, dok cikla pruža prirodnu detoksikaciju zahvaljujući visokom udjelu antioksidansa. 
Ono što je posebno zanimljivo u jesenskom razdoblju je prisutnost kestena, koji su odličan izvor vitamina B, minerala poput magnezija i kalija, te su iznimno bogati vlaknima.
Emocionalne promjene – kako jesen utječe na nas?
Promjena godišnjeg doba često donosi i promjene u raspoloženju. Jesen, kod mnogih ljudi, može potaknuti osjećaje melankolije, ponajviše zahvaljujući kraćim danima i manjoj izloženosti suncu. Kod nekih se javlja i sezonski afektivni poremećaj (SAD), oblik depresije povezan s promjenom godišnjih doba. U duhu našeg jezika, ovaj se fenomen naziva jesenska depresija.
Osim promjena u raspoloženju, tijekom jeseni možemo osjećati pad energije, što je povezano s manjom količinom sunčeve svjetlosti, ali i promjenama u prehrani i svakodnevnim navikama. Nakon toplog, sunčanog i aktivnostima ispunjenog ljeta povlačimo se u udobnost i toplinu naših domova, gdje se skrivamo od hladnog i vlažnog vremena.
Kako se nositi s promjenama raspoloženja i održati energiju?
Ključ za održavanje zdravlja i dobrog raspoloženja tijekom jeseni je prilagodba prehrane i načina života. Hrana bogata vitaminima D i B, poput jaja, ribe i cjelovitih žitarica, može pomoći u poboljšanju raspoloženja. Voće bogato vitaminom C, poput naranči i kivija, također igra važnu ulogu u jačanju imuniteta i održavanju energije.
Tjelesna aktivnost i boravak na svježem zraku tijekom sunčanih dana također su od ključne važnosti. Redovite šetnje, vježbanje ili joga mogu pomoći u podizanju raspoloženja i održavanju tjelesne forme.
Osim toga, važno je posvetiti pažnju mentalnom zdravlju. Meditacija, opuštajuće aktivnosti, te povezivanje s bližnjima može pomoći u prevladavanju sezonskih osjećaja tuge ili umora.
Uloga prehrane u jesen
Hrana može imati značajan utjecaj na naše raspoloženje i razinu energije. Tijekom jeseni, naše tijelo prirodno teži hrani koja pruža toplinu i udobnost, poput juha, variva i pečenih jela. Ovo je dobar period za konzumaciju sezonskih namirnica koje sadrže puno vlakana, vitamina i antioksidanata.
Primjerice, bundeve i batat pružaju dugotrajnu energiju zahvaljujući kompleksnim ugljikohidratima, dok orasi i sjemenke osiguravaju zdrave masti koje su bitne za funkciju mozga i održavanje stabilne razine energije.
Jesen nas potiče da se okrenemo toplijoj, hranjivoj hrani koja podržava naše tijelo tijekom hladnijih mjeseci, pomažući nam da ostanemo zdravi i puni energije.
Izvori:
https://zastita-prirode.hr/clanci/zasto-lisce-mijenja-boju-u-jesen/
https://zivjetizdravo.eu/wp-content/uploads/2020/03/Brosura-JESEN_ZIMA-LowRes.pdf
https://www.hzjz.hr/sluzba-promicanje-zdravlja/jesenska-prehrana/
https://www.medico.hr/jesenska-depresija-je-tu-kako-si-pomoci/
https://www.bakin-mix.com/2023/09/osjecate-li-se-tuzno-i-bezvoljno-mozda-vas-je-uhvatila-sezonska-depresija/
https://www.a-1.hr/hr/makrobiotickom_prehranom_docekajte_jesen_spremni/369/8

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

S dolaskom jeseni, koža prolazi kroz razdoblje prilagodbe zbog promjene temperature, vlage i vjetra, što može izazvati različite probleme poput suhoće, iritacija i prištića. Niže temperature i oštriji vjetar oduzimaju koži vlagu, a boravak u grijanim prostorima dodatno pogoršava stanje, ostavljajući
Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Svjetski dan dijabetesa prilika je da osvijestimo ulogu prehrane, tjelovježbe, sna i mentalnog zdravlja u prevenciji ove bolesti. Dijabetes je metabolički poremećaj koji pogađa milijune ljudi širom svijeta, a nastaje kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi pravilno.
Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

U današnjem brzom ritmu života, san nekima postaje luksuz. No, kvalitetan san je temelj našeg zdravlja i dobrobiti. Kada dobro spavamo, osjećamo se odmorno, imamo više energije, bolje se koncentriramo i lakše se nosimo sa stresom. Ali kako znati spavamo li dovoljno i što možemo učiniti da poboljšamo

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više