Jeste li znali da naše zdravlje započinje u probavnom sustavu? Naime, velik dio zdravstvenih problema (poput alergija, problema sa kožom i kosom, problema sa tlakom...) potječe iz nepravilnog funkcioniranja probavnog sustava ili nepravilne prehrane. Uloga probiotika je optimizacija funkcioniranja probavnog sustava i vraćanje (održavanje) ravnoteže crijevne mikroflore.
Probiotici su dobre bakterije koje u potiču prerađivanje hrane, potiskuju štetne mikroorganizme i razgrađuju otrovne tvari. Naša crijeva prepuna su raznih bakterija i mikroorganizama, od kojih su probiotici skupina onih koje su dobre za naše zdravlje. To su živi organizmi koji neprestano iznova obavljaju svoju funkciju, a kod narušene ravnoteže probavnog sustava njih ima manje ili brže umiru.
Ravnotežu crijevne mikroflore može narušiti nekoliko čimbenika: stres, nepravilna prehrana, pušenje, pretjeran unos alkohola i općenito vođenje neaktivnog i nezdravog načina života.
Ukoliko pratite veganski plan prehrane, probiotika ima mnogo i u biljnim proizvodima:
Kiseli kupus
Najpopularnije zimsko povrće, kiseli kupus ima stvarno mnogo benefita za naše zdravlje. Osim izuzetnog bogatstva vitaminom C (koji nam je zimi prijekopotreban), ova namirnica također sadrži veće količine probiotika i vlakana, koji zajedno čine recept za savršeno funkcioniranje probave.Bitno je samo pri kupnji pripaziti da kiseli kupus nije pasteriziran, jer se tim procesom odstranjuju sve bakterije.
Tempeh
Ovaj proizvod se dobiva fermentacijom soje, koja ga obogaćuje bakterijama. Osim probiotičkih bakterija, tempeh je dobar izvor blijnih proteina. Možete ga pronaći u specijaliziranim trgovinama sa zdravom hranom.
Miso
Ovo je tradicionalna japanska namirnica, a riječ je o pasti od fermentirane soje. Boja paste varira ovisno o količini začina koji se koriste i duljini procesa fermentacije. Što je dulja bila fermentacija, to je tamnija boja i intenzivniji okus, ali i sadrži veću količinu probiotika. Može ga se koristiti više puta tjedno, kao dodatak juhama i varivima.
Kombucha
S fermentirane soje prelazimo na fermentirane gljive. Ova namirnica dostupna je u trgovinama, ali se isto tako može i napraviti kod kuće. Redovita konzumacija konbuche osim probavnog sustava također i ojačava imunitet. Nadalje, dobar je saveznik u čišćenju jetre, poticanju mršavljenja, podizanju razine energije i jačanju kose i očuvanju zdravlja kože.
Kimchi
Zadnji prirodni probiotik na našem popisu, kimchi se dobiva fermentacijom povrća. Ovo je još jedna tradicionalna azijska namirnica, a povrće koje se najčešće fermentira su kineski kupus i mrkva. Tajna dobrog kimchija je u začinima, od kojih se preporuča korištenje svježeg đumbira, čili papričice ili češnjaka. Možete ga izraditi kod kuće, ali je od presudne važnosti kvaliteta povrća koja se koristi zato što pesticidi nisu dozvoljeni u ovoj namirnici (zbog njihove izrazite štetnosti).