Prevencija umora nakon obroka

25.3.2021.

Vuče li vas krevet nakon ukusnog i izdašnog obroka? Problemi s umorom i koncentracijom nakon jela relativno su čest problem. Uzroci umora mogu biti razni, poput veličine porcije ili pak vrsta hrane koju unosite u organizam. Kako biste se riješili ovog problema koji može smanjiti kvalitetu života, u nastavku donosimo savjete koji će vam pomoći spriječiti umor nakon jela.

1. Zamijenite jednostavne ugljikohidrate u prehrani složenima (mahunarke, povrće, kvinoja, heljda, zob).  Složeni ugljikohidrati izvor su dugotrajne energije i njihovom konzumacijom neće vas hvatati umor. Poznata je i izreka 'ono si što jedeš'. Stoga posvetite pažnju hrani koju unosite u organizam.

2. Konzumirajte hranu koja sadrži nezasićene masti (avokado, masline, losos, orašasti plodovi). Želudac je prvi organ uključen u probavljanje hrane. Prvo razrađuje ugljikohidrate, onda proteine, a zatim masti. Stoga ako unosite previše masti u organizam, probavljanje će potrajati duže što će vašem tijelu oduzeti više energije, a vi ćete se osjećati umorno.

3. Pripazite na porcije hrane – u tome će vam pomoći i tablice kalorija.

4. Jedite više manjih porcija, npr. 5 puta dnevno. To će uspostaviti pravilnu probavu i neće toliko opteretiti tijelo. Također, spriječit ćete 'prejedanje' nakon kojeg ćete se osjećati umorno. 

5. Pokušajte se više kretati tijekom dana, šetati ili vježbati, jer tjelesna aktivnost povećava razinu energije. 
6. Priuštite si dovoljno kvalitetnog sna noću.

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

S dolaskom jeseni, koža prolazi kroz razdoblje prilagodbe zbog promjene temperature, vlage i vjetra, što može izazvati različite probleme poput suhoće, iritacija i prištića. Niže temperature i oštriji vjetar oduzimaju koži vlagu, a boravak u grijanim prostorima dodatno pogoršava stanje, ostavljajući
Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Svjetski dan dijabetesa prilika je da osvijestimo ulogu prehrane, tjelovježbe, sna i mentalnog zdravlja u prevenciji ove bolesti. Dijabetes je metabolički poremećaj koji pogađa milijune ljudi širom svijeta, a nastaje kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi pravilno.
Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

U današnjem brzom ritmu života, san nekima postaje luksuz. No, kvalitetan san je temelj našeg zdravlja i dobrobiti. Kada dobro spavamo, osjećamo se odmorno, imamo više energije, bolje se koncentriramo i lakše se nosimo sa stresom. Ali kako znati spavamo li dovoljno i što možemo učiniti da poboljšamo

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više