Pozitivne i negativne strane sunčanja
Sunčeva svjetlost obiluje UV zrakama koje u doticaju s kožom pokreću mnoge procese, jedan od najpoznatijih je proizvodnja vitamina D. Ovaj vitamin je iznimno važan za našu dobrobit, a najpoznatiji njegovi pozitivni učinci su podizanje raspoloženja i jačanje kostiju. Vitamin D se može pronaći i u nekim namirnicama poput žutanjaka, zobenih pahuljica te lososa i tune. Ipak, trebali biste konzumirati vrlo velike količine ovih namirnica kako bi zadovoljili preporučeni dnevni unos, stoga su izlaganje sunčevoj svjetlosti i dodaci prehrani efektivniji način opskrbe. Osim toga, poznato je i koliko izlaganje suncu podiže raspoloženje i umiruje preopterećen um.
Međutim, pretjerano izlaganje suncu ostavlja kratkoročne i dugoročne posljedice na našoj koži, osobito ako ju nismo adekvatno zaštitili. Prvi pokazatelj nezaštićenog izlaganja suncu je crvenilo kože i opekline. Ovi simptomi su sami po sebi neugodni čim se pojave, dok kasnije slijede svrbež i guljenje kože koje može potrajati i do 10 dana. Dugoročne posljedice mogu biti pojava smeđe pigmentacije po osjetljivijim dijelovima kože, prerano starenje kože i suhoća te u ekstremnim slučajevima i pojava melanoma (karcinom kože).
Priprema kože za
sunce
Kako bismo iskoristili najbolje i izbjegli štetne aspekte sunčanih dana, bitno je pripremiti kožu na njegov utjecaj. Slijedeći ova 4 savjeta za sunčanje postići ćete željeni ten i zadržati mladolik i hidratiziran izgled kože:
1. Započnite malim
koracima
U kasno proljeće i kroz cijelo ljeto je pojačan intenzitet sunčevih zraka. Osim intenziteta, također su dani sunčaniji i ono nas mami van. Kako biste izbjegli „šokiranje" kože s naglim i dugotrajnijim sunčanjem, u početku se više držite hlada i postepeno produljujte vrijeme provedeno na direktnom suncu. Naravno, izlaganje direktnom suncu treba potpuno izbjegavati u razdoblju od 11 do 15 sati, kada je intenzitet zraka najjači i najopasniji.
2. Hidrirajte kožu i
tijelo
Kada se naše tijelo zagrije, prirodna reakcija kojom se hladi je znojenje. Znojenje podrazumijeva vlaženje kože izbacivanjem vode kroz žlijezde znojnice. Ovaj proces spašava nas od pregrijavanja, ali također dovodi do ubrzane dehidracije.
Kako biste sprječili dehidraciju, bitno je unijeti dovoljno tekućine koja će zamijeniti onu izgubljenu znojenjem. Tekućina naravno podrazumijeva pijenje vode, ali također konzumacija tekućina koje ne sadrže kofein ili umjetne šećere (prirodni sokovi, juhe...).
Svaki aspekt ovdje naveden je važan za održavanje zdravlja kože, ali kreme za sunčanje su defitinivno jedini alat u zaštiti od sunca koji se direktno bori protiv proboja UV zraka u našu kožu. Kako bi njihovo djelovanje bilo potpuno, krema se mora redovito nanositi svakih nekoliko sati ili i češće, jer se ona može isprati kupanjem i pojačanim znojenjem.
Također, kako bi zaštita bila čim efikasnija, razmislite o svom tipu
kože i koji zaštitni faktor vam odgovara. Onima svjetlije puti i osjetljivije
kože će trebati viši zaštitni faktor, dok će tamnoputijima trebati niži.
Iako naša koža ima nevjerojatnu sposobnost obnavljanja, također je jako sklona apsorbciji tvari s kojima dođe u kontakt. Kako biste vašoj koži prižili najbolji tretman, koristite kreme za sunčanje na prirodnoj bazi koje ne sadrže štetne nanočestice. One u kontaktu s kožom mogu izazvati osip, crvenilo, svrab i mnoge slične neugodne nuspojave.
Biosolis proizvodi za zaštitu od sunca prirodni su, ekološki te ne sadrže parabene i nanočestice. Osim što djeluju tako da reflektiraju štetne UV zrake, također sadrže prirodna ulja koja se brinu za hidrataciju kože. Trenutno u web-shopu A1 All Natural traje akcija od 25% popusta na odabrane Biosolis proizvode, stoga je to savršena prilika ako si želite pružiti najbolju zaštitu i uživati u svim blagodatima ljeta.
http://www.all-natural.hr/hr/zastita_od_sunca/11