Održive navike: Kako smanjiti otpad i podržati zdravlje prirode

13.3.2024.

Ožujak je mjesec kada pozdravljamo novu i mnogima omiljenu sezonu – proljeće! Osim doslovnog cvjetanja prirode, u ožujku imamo još 2 bitna dana: svjetski dan voda i svjetski dan recikliranja. Ovi nam dani pružaju priliku da razmislimo o našem odnosu prema prirodi i potaknemo promjene koje će podržati održivost našeg planeta i pomoći mu da procvjeta u svakom smislu. Dok slavimo ove važne datume, važno je osvijestiti kako naše svakodnevne navike utječu na kvalitetu i zalihu vode i stanje okoliša te na koje sve načine možemo preuzeti odgovornost i doprinijeti pozitivnim promjenama.

Mali koraci s velikim utjecajem – potrošnja vode
Jedan od ključnih aspekata očuvanja vode, kao jednog od naših najvrijednijih resurasa, je smanjenje njene potrošnje. Iako nam se možda čini da je voda obilna i 'beskrajno' dostupna, samo mali postotak vode (1,2%) na Zemlji je ona pitka i dostupna za svakodnevnu upotrebu. U nastavku pročitajte nekoliko jednostavnih, ali učinkovitih načina kako možemo smanjiti potrošnju vode u svakodnevnom životu:
  • Popravite curenja u kućanstvu - Čak i mala curenja iz slavina i cijevi mogu prouzročiti velike gubitke vode. Zamislite da svaka kuća u vašem susjedstvu ima po 2, 3 slavine iz kojih voda curi, koliko bi pitke vode iscurilo? Odgovor je – značajna količina. Redovito provjeravajte i popravljajte eventualna curenja u vašem domu, a možete i svojim bližnjima i prijateljima skrenuti pozornost na ovaj problem.
  • Prakticirajte pametno zalijevanje - Ako imate vrt, koristite sustave za navodnjavanje koji prilagođavaju zalijevanje prema vremenskim uvjetima i potrebama biljaka. Izbjegavajte zalijevanje tijekom vrućih dijelova dana (kada je temperatura visoka) kako biste smanjili isparavanje vode i izbjegli potrebu za ponovnim zalijevanjem.
  • Reciklirajte vodu – Znamo da zvuči neobično, ali vjerujte nam ova je navika dobra za prirodu jednako koliko i za vas. Pri pripremi hrane ili pranju posuđa, sakupite vodu koja se ne koristi i upotrijebite je za zalijevanje biljaka ili pranje podova. Voda od kuhanja povrća prepuna je minerala koji će vašim biljkama potaknuti rast i učiniti ih zdravijima.
Kako dolazi do zagađenja vode?
Zagađenje vode predstavlja ozbiljan izazov za očuvanje okoliša i zdravlje ljudi. Razumijevanje uzroka zagađenja ključno je za poduzimanje koraka prema njegovom smanjenju. Evo nekoliko ključnih uzroka zagađenja vode i načina kako ih možemo smanjiti:
  • Industrijsko otpuštanje
    Industrijski otpad često sadrži kemikalije i otrove koji zagađuju vode, a industrija i sama po sebi proizvodi puno otpadnih voda koje se nerijetko miješaju s pitkom vodom. Poduprite tvrtke koje se pridržavaju ekoloških standarda i prigrlite tehnologije za čišćenje otpadnih voda.

  • Poljoprivredna praksa
    Korištenje pesticida i gnojiva može značajno srozati kvalitetu vode, a da ne govorimo o kvaliteti hrane. Potičite i podržavajte organsku poljoprivredu i prakse koje minimiziraju korištenje kemikalija. Započnite sa svojim vrtom i pokušajte učiti kroz praksu, a sve informacije koje sakupite velikodušno podijelite sa svojim bližnjima.
Plastični otpad
Plastični otpad predstavlja jedan od velikih izvora zagađenja vodenih ekosustava. Možete pomoći na način da smanjite upotrebu jednokratne plastike, pobrinete se da sva jednokratna plastika završi na za to predviđenom mjestu (umjesto u prirodi) i pokažite ljubav prirodi oko sebe tako što ćete pokupiti otpad koji se ondje našao. 

Pravilno recikliranje
Recikliranje je jedan od najvažnijih načina smanjenja otpada i zaštite okoliša, jer se time zatvara krug proizvodnje -što je proizvedeno na kraju je i 'uništeno' ili ponovno iskorišteno. No, važno je pravilno razumjeti proces recikliranja i kako ga ispravno provoditi:
  • Razvrstavanje otpada - Odvojite otpad prema vrsti materijala kako bi se omogućilo lakše recikliranje. Plastične, staklene, metalne i papirnate proizvode treba razdvajati i odložiti u odgovarajuće kontejnere, dok se biootpad (ostatci hrane, vrećice od čaja itd.) bacaju u za to predviđen konejner ili kompostište.
 
  • Edukacija o recikliranju - Edukacija je ključna za uspješno provođenje recikliranja. Podržavajte lokalne inicijative koje pružaju informacije i resurse o recikliranju te se i sami educirajte o ovoj temi.
  • Sudjelovanje u zajednici - Sudjelujte u akcijama čišćenja okoliša i recikliranju koje organizira vaša lokalna zajednica. Aktivno sudjelovanje doprinosi stvaranju svijesti o važnosti recikliranja i očuvanja okoliša.
Održive navike nisu samo osobni izbor, već i obaveza prema budućim generacijama i našem planetu. Uz svjesnost, edukaciju i djelovanje, možemo stvoriti pozitivne promjene koje će podržati zdravlje prirode i održivost naše planete za buduće generacije.

Izvori:
https://www.cistoca.hr/info-centar/najcesca-pitanja-gradjana-41/kako-ispravno-odvajati-otpad/1489
https://www.ecosplendo.hr/info/ecoblog/pravilno-odvajanje-smeca
https://krenizdravo.dnevnik.hr/korisno/zastita-okolisa/recikliranje-otpada-u-hrvatskoj-kako-pravilno-odvajati-plastiku-i-metal
https://eko.zagreb.hr/zastita-okolisa/10
https://theearthlingco.com/blogs/news/sustainable-practices-at-home
https://onetreeplanted.org/blogs/stories/sustainable-at-home



Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

S dolaskom jeseni, koža prolazi kroz razdoblje prilagodbe zbog promjene temperature, vlage i vjetra, što može izazvati različite probleme poput suhoće, iritacija i prištića. Niže temperature i oštriji vjetar oduzimaju koži vlagu, a boravak u grijanim prostorima dodatno pogoršava stanje, ostavljajući
Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Svjetski dan dijabetesa prilika je da osvijestimo ulogu prehrane, tjelovježbe, sna i mentalnog zdravlja u prevenciji ove bolesti. Dijabetes je metabolički poremećaj koji pogađa milijune ljudi širom svijeta, a nastaje kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi pravilno.
Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

U današnjem brzom ritmu života, san nekima postaje luksuz. No, kvalitetan san je temelj našeg zdravlja i dobrobiti. Kada dobro spavamo, osjećamo se odmorno, imamo više energije, bolje se koncentriramo i lakše se nosimo sa stresom. Ali kako znati spavamo li dovoljno i što možemo učiniti da poboljšamo

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više