Veganska prehrana možda postaje sve popularnija, ali unatoč tome se i dalje susrećemo s brojnim mitovima koji obeshrabruju ljude da razmotre ovaj način prehrane. U našem se web shopu svake godine slavi
veganuary, a ova godina nije iznimka. Do kraja bloga donosimo najčešće mitove i zablude o veganskoj prehrani, a ukoliko odlučite da su te izjave zaista samo mitovi, na našem
web shopu možete pronaći neke bazne veganske proizvode s kojima možete započeti svoje eksperimentiranje s ovom prehranom. Krenimo!
Mit 1: Veganska prehrana nije nutritivno uravnotežena
Mnogi vjeruju da veganska prehrana ne može osigurati dovoljno proteina, vitamina i minerala te da se ona zapravo sastoji gotov isključivo od ugljikohidrata. No, istina je da veganska prehrana, kada je dobro planirana, može zadovoljiti sve nutritivne potrebe. Primjerice, grahorice, tofu, kvinoja i orašasti plodovi izvrsni su izvori proteina, dok zeleno lisnato povrće, sezam i obogaćena biljna mlijeka osiguravaju kalcij.
Nadalje, orašasti plodovi, sjemenke i biljna ulja osiguravaju dovoljan unos zdravih masti, za koje se vjeruje kako ih možemo dobiti samo iz morskih plodova i mliječnih proizvoda.
Dakle, znanost dokazuje kako veganska prehrana može biti nutritivno izbalansirana, ali je ključ u pravilnom upoznavanju s nutritivnim sastavom namirnica i planiranju obroka.
Mit 2: Veganska hrana je skupa i teško dostupna
Ovo je jedan od čestih razloga zašto ljudi oklijevaju prijeći na vegansku prehranu. Iako postoje takozvani 'premium' veganski proizvodi, koji zaista jesu skuplji, mnogi su osnovni sastojci veganske prehrane poput leće, riže, tjestenine, povrća i voća vrlo pristupačni. Osim toga, veganski proizvodi su danas dostupni u gotovo svakoj trgovini, samo ako znate što tražite i koji su svakodnevni proizvodi u suštini zapravo veganski.
Primjerice, grahorice i povrće na našim se područjima koriste gotovo oduvijek, ali sigurno ih na prvu pomisao nećete smatrati 'veganskom namirnicom', već jednostavno namirnicom koju redovito koristite i na koju ste naučeni. Svako dostupno voće i povrće baza su izbalansirane veganske prehrane, a u kombinaciji sa sjemenkama, orašidima, grahoricama i žitaricama činiti će potpun obrok. Ukoliko ubacite i 'konkretnij' veganski protein, poput tofua ili seitana, uvidjeti ćete kako zapravo i nije toliko teško pripremiti zasitan veganski obrok.
Ideje za pripremu pristupačnih i zasitnih veganskih obroka možete potražiti na našoj web stranici pod kategorijom
'Recepti'.Mit 3: Veganska hrana nije ukusna
Često se smatra da veganska hrana ne može biti ukusna jer izostaju namirnice poput jaja, sira, mesa i mlijeka. Najčešća je izjava "Ja ne bih mogao/la bez sira i jaja!" No, istina je da je
veganska kuhinja izuzetno kreativna i nudi
bogatstvo okusa. Od aromatičnih curryja, preko kremastih juha od povrća, do neodoljivih veganskih kolača – mogućnosti su beskrajne ako se malo potrudimo pronaći recept koji nam je zanimljiv, ili imamo volje i motivacije sami eksperimentirati.
Baza veganskih jela su
začini, od kojih je svakako najpopularniji sojin umak. Uz pomoć pravog odabira začina možemo čak i 'rekreirati' neke od omiljenih nam okusa konvencionalne kuhinje, poput dimljenosti mesa i mesnih proizvoda ili poznatog okusa morskih plodova.
Mit 4: Veganska prehrana nije prikladna za sportaše
Još uvijek postoji uvjerenje da su meso i mliječni proizvodi nužni za izgradnju mišića i jedini pravilan izvor proteina za sportaše. No, mnogi profesionalni sportaši, poput tenisera Novaka Đokovića i ultramaratonca Scotta Jurka, pokazuju da veganska prehrana može podržati vrhunske sportske rezultate.
Ukoliko ste sportaš ili jednostavno uživate u fizičkoj aktivnosti, preporučamo da isprobate naše
Raw Bite sirove energetske pločice koje se sastoje od suhog voća i orašida. Zahvaljujući svojim kvalitetnim sastojcima, one sadrže vlakna, vitamine, minerale i proteine, ali i zdrave masti iz orašida, te su time
odličan džepni snack za sve koji vode aktivan životni stil.
Mit 5: Vegani su stalno gladni
Zbog percepcije da vegani jedu samo povrće, mnogi misle da ova prehrana nije zasitna. Ključ je u balansiranju obroka – kombinacija ugljikohidrata, zdravih masnoća i proteina osigurava dugotrajan osjećaj sitosti.
Uostalom, veganska je prehrana često siromašnija kalorijama, a bogata vlaknima te je samim time i zasitna! Uvjerenja da se od salate ne možemo najesti padaju u vodu, jer zelena salata obogaćena sjemenkama, biljnim uljem, tofuom i kvinojom čini kvalitetan i zasitan obrok pun vlakana i ostalih važnih nutrijenata.
Veganska prehrana nudi
mnoge zdravstvene prednosti, od smanjenja rizika od kroničnih bolesti do više i stabilnije razine energije tijekom dana. Ako vas zanima prelazak na vegansku prehranu ili barem epskerpimentiranje s veganskim receptima, možete si pripomoći receptima koji se nalaze na našem
webu. Također, nemojte oklijevati posjetiti naš webshop gdje možete pronaći razne pristupačne i ukusne veganske proizvode.
Sretan vam veganuary!Izvori:
https://www.drivingeco.com/hr/9-mitova-o-veganskoj-prehrani-koje-stru%C4%8Dnjaci-razotkrivaju/
https://vitaminekspres.com/veganstvo-prednosti-nedostaci-i-mitovi-u-modernom-drustvu/
https://fresh.hr/2015/12/29/8-najvecih-mitova-o-veganskoj-prehrani-razbijeni/
https://veganoutreach.org/savjeti-o-prehrani-za-nove-vegane/
https://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Razbijamo-mitove-vegani.aspx