Maškare, znane i kao peto godišnje doba, dio su godine kada se slavi i potiče dolazak proljeća, a „tjera" zima i niske temperature. Ovaj dio godine popraćen je mnogim zabavama i koncertima, dok je glavno njihovo obilježje zabavna i maštovita maska.
Nije nepoznato kako se na događanjima koja uključuju velik broj ljudi stvaraju veće količine otpada nego u ostatku godine i svakodnevnom životu. Zabava se može održati i na način koj umanjuje (ili eliminira) stvaranje otpada, a bez utjecaja na njenu kvalitetu. Donosimo nekoliko savjeta koje možete primijeniti ove godine ukoliko želite imati ekološki osvještenu, umaskiranu zabavu:
Izradite svoj kostim
Kostimi za maškare najčešće su odjevne kombinacije i predmeti koji se nose samo jednom godišnje, dok ostatak godine ne izlaze iz ormara. Kupovni kostimi često se sastoje od velikih udjela plastike, sintetinke i sličnih neprirodnih, teško razgradivih materijala.
Ukoliko želite sudjelovati u zero-waste pokretu i imati ekološki osviješten kostim, ove godine pokušajte izraditi svoj kostim od odjeće, obuće i predmeta koje već imate kod kuće. To mogu biti predmeti koje nosite rijetko ili nikad, posuđeni iz bakinog ormara ili kupljeni u second-hand trgovinama. Možete također uz pomoć prijatelja osmisliti kostim i međudobno si posuđivati potrebne dodatke, nakit ili odjevne predmete. Tako ćete starim predmetima koji se ne koriste dati novo ruho i smanjiti utjecaj na okoliš.
Nemojte koristiti šljokice
Šljokice su sitne, sjajne čestice koje se koriste za ukrašavanje svakog djela kostima: od lica do odjeće i dodataka. One su jedan od najpopularnijih dodataka kostimima, ali i jedan od većih zagađivača okoliša.
Konvencionalne šljokice izrađuju se od plastike. Količinski se mora iskoristiti velika količina šljokica kako bi imale efekt, a s obzirom na njihovu veličinu nemoguće je popratiti baš svaku te iz tog razloga većina njih završi u okolišu. Njima će se možda zabunom hraniti životinje, mogu se utisnuti u tlo gdje imaju toksičan utjecaj... Možda su njihove čestice male, ali utjecaj na okoliš je velik i vrlo nepovoljan.
Možete pokušati izraditi svoje šljokice (DIY) ili potražiti šljokice koje su izrađene od ekoloških i biorazgradivih materijala.
Nosite svoje boce i čaše
Ovakav tip događanja popraćen je konzumacijom osvježavajućih pića i hrane. Plastične čaše jedan su od najzastupljenijih tipova otpada u morima i šumama, a većina nas već je upoznata s štetnošću plastike. Stvaranje otpada zbog jednokratnog plastičnog pribora možemo izbjeći s korištenjem pribora za višekratnu uporabu, na način da sa sobom ponesemo vlastite boce i čaše.
Možemo ukomponirati bocu ili čašu u kostim, a još više smanjiti utjecaj na okoliš s izbjegavanjem korištenja jednokratnog plastičnog pribora za jelo i plastičnih slamki.
Pravilno zbrinjavanje otpada
Iako se u žaru zabave ne sjetimo uvijek reciklirati te većinom ne razmišljamo u tom smjeru, jedan malen ali važan korak prema smanjenju zagađenja je sakupljanje i pravilno razdvajanje otpada.
Malena gesta poput sakupljanja vlastitog i okolnog otpada velika je pomoć u smanjenju njegovog stvaranja, zato što će onda taj otpad otići na za to predviđeno mjesto umjesto u prirodu gdje bi se razgrađivalo vrlo dug period i svo to vrijeme oslobađao toksine.
Pri zbrinjavanju otpada, imajte na umu osnovna pravila recikliranja. Recikliranje tijekom javnih događanja je olakšano zato što su dobro rasprostranjeni kontejneri za reciklažu, a pogotovo u užim centrima grada. Pri sakupljanju otpada pokušajte koristiti čim manje plastičnih vrećica, ili potpuno to izbjegnite ukoliko je moguće.
Izvori:
- https://www.forgerecycling.co.uk/blog/how-to-be-a-zero-waste-festival-goer/
- https://bib.irb.hr/datoteka/853544.Zero_Waste_Guidelines_for_Events_and_Festivals.pdf
- https://www.metabolic.nl/news/zero-waste-festivals-of-the-future-a-how-to-handbook/
- https://repository.fthm.uniri.hr/islandora/object/fthm:1746
- https://zerowasteeurope.eu/2019/02/tips-for-a-zero-waste-carnival/