Kada početi s pripremom kože za sunce?

11.5.2022.

Donosimo vam savjete kako da pripremite kožu za sunce i zaštitite se od njegovog negativnog utjecaja.

Istina je da se većinom direktnom suncu izlažemo na godišnjem odmoru, na plaži uz more i dobro društvo ili knjigu. U tim trenutcima krema za sunčanje je neizbježan pratioc, koju treba nanositi nekoliko puta tijekom boravka na plaži, jer se ispire kupanjem i znojenjem. 
Ipak, s obzirom na to da je i dalje proljeće, odlučili smo malo istražiti temu utjecaja sunca na kožu tijekom proljeća i koliko je važna pravovremena priprema kože za stalnu izloženost suncu tijekom ljetnih mjeseci.

Proljeće je doba kada imamo priliku više uživati u sunčanim danima, za razliku od zime koja je većinom oblačna i nepovoljnog vremena. Sunce nas mami van i zove u prirodu, na kavu sa prijateljima gdje ćemo se sunčati i još mnoge druge aktivnosti tijekom kojih ćemo svoju uspavanu kožu izložiti suncu. Bitno je ne izlagati se direktnom suncu u one sate kada je njegov utjecaj najštetniji (između 11 i 15 sati) čak i u proljeće, jer je koži potrebno malo vremena da se privikne na sunce. Stoga. naš prvi savjet je postepeno se izlagati suncu, jer ukoliko odjednom iz „mraka" provedete cijeli dan na suncu, šokirati ćete svoju kožu i moglo bi doći do neujednačenog tamnjenja, pojava pigmentacije i osipa ili čak i opeklina. 
Nadalje, s dolaskom toplijeg vremena stižu nam majice kratkih rukava, suknje i kraće hlače. Za žene, to je period kada uklanjanje dlaka gotovo postaje svakodnevica. Bilo da uklanjate dlake depilacijom, brijanjem ili nekim drugim načinom, imajte na umu da to ostavlja kožu manje zaštićenom te da se nakon depilacije ili brijanja nije poželjno odmah izlagati suncu, barem dijelove kože koji su bili tretirani. Koža je osjetljivija i bez gornjeg zaštitnog sloja, stoga su povećane šanse za opekline. 
 
Kreme za sunčanje nisu rezervirane samo za plažu. Naime, pri svakom izlaganju direktnom suncu bilo bi poželjno nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom, ukoliko se suncu izlažemo na dulje od sat vremena. Pri proljetnim šetnjama šumom ili sunčanja na balkonu, bilo bi poželjno da svoju kožu zaštitite kremom sa zaštitnim faktorom kako ne bi došlo do opeklina. One također umanjuju vjerojatnost razvitka raznih kožnih bolesti, pojave pigmentacija i sličnih kožnih problema uzrokovanih pretjeranim izlaganjem suncu. 
 
Biosolis kreme za sunčanje koje ćete pronaći u našem asortimanu potpuno su prirodne, nježne za kožu, lako se nanose i ne ostavljaju masne tragove. U njima se koriste sastojci koji ujedno i hrane kožu, stoga će biti vrlo dobar pomoćnik u pripremi kože za ljetno sunce. Ukoliko ih počnete nanositi na lice, vrat i ruke barem 2 mjeseca prije planiranog početka ljetovanja, vaša će koža biti bolje pripremljena za sunčanje i neće biti „u šoku".
 
Hidratacija je bitna za sve aspekte naše dobrobiti, pa tako i za zdravlje naše kože. Nanošenje hidratantnih losiona neće kožu direktno zaštititi od sunčevog utjecaja, ali će ju nahraniti. Suha koža sklona je pucanju i teže se brani od štetnog utjecaja sunca i sklonija je razvoju opeklina ili diskoloracije. Hidratacija također podrazumijeva dovoljan unos tekućine (voda, nezaslađeni čajevi, svježe cijeđeni sokovi...) koja će pružiti koži hidrataciju iznutra i napojiti stanice. Hidratizirana koža je zdrava i lijepa koža!
Ono što smo ostavili za kraj nikako nije najmanje bitno, a to je - prehrana. U proljeće nam je dostupan veći izbor svježeg voća i povrća kojega bi svakako trebalo iskoristiti! Zeleno lisnato povrće (špinat, blitva, brokula), mrkve, rajčice i voće poput manga i dinje bogati su karotenoidima, od kojih je za našu kožu najvažniji beta-karoten. On pomaže zaštititi kožu od ubrzanog starenja (koje može biti izazvano štetnim utjecajem sunca), potiče blistavost tena, štiti od UV zraka i pospješuje ravnomjerno tamnjenje. On je najzaslužniji za brončani ten koji se razvije tijekom ljeta. Također, bitan je i vitamin E koji smanjuje upalne procese na koži i hrani ju, a možemo ga naći u biljnim uljima i orašastim plodovima poput badema i oraha. On je prisutan i u arganovom ulju, stoga ga možemo koži (i kosi) priuštiti i kroz kozmetičke proizvode koji sadrže ovo ulje. Za kraj naglasiti ćemo važnost antioksidansa u zaštiti kože od sunca. Oni se borbe protiv oksidativnog stresa, koje se na koži manifestira kao ubrzano starenje, pojava smeđih fleka po osjetljivijim dijelovima (vrat, prsa), osip i ostale pogmentacije. Dugoročno, oksidativni stres kože može dovesti do razvitka ozbiljnijih kožnih bolesti poput melanoma. Dobri antioksidansi su vitamini B3, C i D i minerali selen, cink i koenzim Q10. Sve ove vitamine i minerale možemo pronaći u sezonskim namirnicama (voće i povrće), orašastim plodovima i nekim žitaricama (kvinoja, heljda) i mahunarkama (soja, slanutak).
Beta-karoten je najbitniji saveznik naše kože pri zaštiti od sunca, zato što on zbog svog narančastog pigmenta štiti kožu na način da potiče tamnjenje. Što je put svjetlija, to je koža osjetljivija na utjecaj sunca i teže se može obraniti od opeklina. Posebice su osjetljivije osobe svijetle puti, s plavim očima i svjetlijom nijansom kose. Preporuka je početi redoviti pripaziti na konzumaciju beta-karotena i osigurati si dovoljne koliline svakodnevno barem 2, 3 mjeseca prije početka ljeta i sunčanja.
 
Kako biste si to omogućili možete započeti s uvrštavanjem dodataka prehrani s beta-karotenom u svoju prehranu. Ukoliko se odlučite na to, u našem web-shopu možete pronaći Terranova prirodni Beta Karoten kompleks. U ovim kapsulama nalazi se beta karoten izoliran iz alge Dunaliella salina, kojemu je dodan i vrhunski antioksidans – alfa lipična kiselina (ALA). U jednoj kapsuli dnevno nalazi se dovoljna količina beta karotena i antioksidansa da pruže koži potporu u pripremi na toplije i sunčanije dane, dok ujedno i jača imunitet i poboljšava raspoloženje. 
 

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

S dolaskom jeseni, koža prolazi kroz razdoblje prilagodbe zbog promjene temperature, vlage i vjetra, što može izazvati različite probleme poput suhoće, iritacija i prištića. Niže temperature i oštriji vjetar oduzimaju koži vlagu, a boravak u grijanim prostorima dodatno pogoršava stanje, ostavljajući
Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Svjetski dan dijabetesa prilika je da osvijestimo ulogu prehrane, tjelovježbe, sna i mentalnog zdravlja u prevenciji ove bolesti. Dijabetes je metabolički poremećaj koji pogađa milijune ljudi širom svijeta, a nastaje kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi pravilno.
Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

U današnjem brzom ritmu života, san nekima postaje luksuz. No, kvalitetan san je temelj našeg zdravlja i dobrobiti. Kada dobro spavamo, osjećamo se odmorno, imamo više energije, bolje se koncentriramo i lakše se nosimo sa stresom. Ali kako znati spavamo li dovoljno i što možemo učiniti da poboljšamo

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više