Dan planeta Zemlje

21.4.2021.

Prvi dan planeta Zemlje

Pokret za očuvanje okoliša prvi se puta službeno obilježio 1970. godine. Prekretnica za obilježavanje ovoga dana bilo je više, a jednim od početaka smatra se izdavanje knjige „Silent Spring" 1962. godine, autorice Rachel Carson. Knjiga je postala bestseller i podigla svijest američkog društva o važnosti brige za okoliš, i naglasila poveznicu između ljudskog i okolišnog zdravlja.

Par godina kasnije, 1969. godine dogodio se masovni izljev nafte u Floridi, koji je poslužio kao poticaj za prvi prosvjed protiv zagađenja u kojem je sudjelovalo 20 milijuna ljudi. Ovaj pokret postao je globalno prihvaćen 1990. godine kada je „Earth Day" obilježen u 141 državi.

 Kako možemo pomoći?

Zadnjih godina diže se prašina oko činjenica koje dokazuju koliko je ljudski rod nesvjesnim djelima zagadio planetu Zemlju i svjesni smo kako je promjena nužna. Velike svjetske tvrtke uvode ekološki prihvatljivija rješenja svojih pakiranja, proizvode se električni auti,.. Ako i vi želite pomoći, u nastavku donosimo 5 savjeta kako postati dijelom pozitivne promjene.

1. Kupujte lokalno

Kupovina namirnica od lokalnih trgovaca malen je i važan korak prema smanjenju zagađenja, a na taj način također pružate podršku manjim poduzetnicima.

2. Prenamijenite hranu

Pokušajte planirati svoje obroke unaprijed, imajući na umu rok trajanja namirnica i količinu koju uobičajeno konzumirate. U slučaju da imate ostatke hrane, pokušajte ih iskoristiti u nekom drugom obroku. Na ovaj način ćete pomoći planeti i smanjiti svoje troškove.

3. Više se krećite

Automobili, autobusi i sva ostala prijevozna sredstva ostavljaju iza sebe ispušne plinove koji su vrlo štetni za atmosferu, ali i za naša pluća. Pokušajte više hodati ili biciklirati. Osim što smanjujete zagađenje, činite i vrlo pozitivnu promjenu za svoje zdravlje.

4. Koristite alternative jednokratnoj plastici
Jednokratne plastične vrećice možete zamijeniti platnenima, kupujte hranu koja nije zapakirana u plastičnu ambalažu i pripazite da jednokratnu plastiku koju posjedujete odložite na sigurno. 

5. Provodite vrijeme u prirodi

Na ovaj način si pružate mogućnost povezanosti s prirodom, samim time rasti će želja da joj pomognete. Bitno je imati pozitivnu motivaciju, kako bi vaše nove navike dobile čvrstu podlogu da postanu trajne. Slobodno povedite i prijatelje, jer sve je lakše u dvoje - pa i spašavati planetu, zar ne?

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

S dolaskom jeseni, koža prolazi kroz razdoblje prilagodbe zbog promjene temperature, vlage i vjetra, što može izazvati različite probleme poput suhoće, iritacija i prištića. Niže temperature i oštriji vjetar oduzimaju koži vlagu, a boravak u grijanim prostorima dodatno pogoršava stanje, ostavljajući
Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Svjetski dan dijabetesa prilika je da osvijestimo ulogu prehrane, tjelovježbe, sna i mentalnog zdravlja u prevenciji ove bolesti. Dijabetes je metabolički poremećaj koji pogađa milijune ljudi širom svijeta, a nastaje kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi pravilno.
Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

U današnjem brzom ritmu života, san nekima postaje luksuz. No, kvalitetan san je temelj našeg zdravlja i dobrobiti. Kada dobro spavamo, osjećamo se odmorno, imamo više energije, bolje se koncentriramo i lakše se nosimo sa stresom. Ali kako znati spavamo li dovoljno i što možemo učiniti da poboljšamo

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više