U biljnim namirnicama, fitonutrijenti su ono što im daje boju te što je boja intenzivnija to je namirnica njima bogatija. Osim vitamina i minerala, tu su još mnogi nutrijenti koji našem tijelu pružaju izvor energije i oslonac za optimalno izvođenje funkcija. Nutricionisti preporučaju da bi svaki tanjur u glavnim obrocima trebao sadržavati ¾ namirnica biljnog podrijetla (voće, povrće, sjemenke, orašasti plodovi).
Fitonutrijenti su biljni nutrijenti o kojima se mnogo istraživalo, ali i dalje su neka njihova svojstva nepoznata. Poznata su neka svojstva, npr. koji su topivi u vodi, koji su termolabilni (gube se kuhanjem na visokim temperaturama), koji vitamini i minerali međudobno olakšavaju apsorpciju (kao što vitamin C potiče apsorpciju željeza)...
Svoju boju namirnice dobivaju kombinacijom fitonutrijenata, ili dominacijom nekog od njih. Podijelili smo namirnice u 5 skupina, i samim time u 5 boja: crvena, žuta, narančasta, zelena te plava i ljubičasta.
CRVENA
Ova boja u našoj analizi obuhvaća rajčicu, crvenu mrkvu, lubenicu, papaju i rozi grejp. Rajčica je najbolji predstavnik ove skupine zbog svojeg bogatstva likopenom, koji je ono što ovim namirnicama daje boju. Likopen je biljni pigment iz skupine karotenoida te spada pod one karotenoide koji se u organizmu ne pretvaraju u vitamin A. Čim je rajčica tamnije boje, tim je bogatija ovim nutrijentom. Ima zaštitnu ulogu protiv nekih vrsta karcinoma (prostata, pluća, dojka), ali i antioksidativno djelovanje koje služi za zaštitu stanica i staničnih struktura od štetnog djelovanja slobodnih radikala. Bioraspoloživost likopena raste s termičkom obradom, stoga ga ima u većoj koncentraciji i boljoj raspoloživosti u salsi ili koncentratu rajčice.
On je također vrlo prisutan i u začinima, ponajviše u cimetu. Ovaj začin ima čudesne učinke na naš organizam, među kojima su najznačajniji protuupalna i antioksidativna svojstva.
Ostale crvene namirnice sadrže kalij, beta-karoten i vitamin C. Beta-karoten se u tijelu pretvara u vitamin A, služi kao antioksidans i pomaže organizmu u održavanju optimalnih kognitivnih funkcija, te obnovi i zaštiti kože. On se, poput likopena, također bolje apsorbira iz termički obrađene hrane. Vitamin A čuva zdravlje očiju i pomaže u jačanju imuniteta.
NARANČASTA
Namirnice ove boje najbogatije su beta-karotenom, ali također sadrže značajne količine vitamina C i vlakana. Narančaste namirnice potiču nastajanje melanina koj pomaže u obnovi kože i zato se preporuča ove namirnice jesti prije sunčanja. Mrkva, dinja, marelice i ostale namirnice čuvaju vid i usporavaju starenje organizma, a vitamin C uz to sve još jača imunitet i štiti od kardiovaskularnih bolesti. Vitamin A (u kojeg se beta-karoten pretvori) neutralizira slobodne radikale u očima i zato se kaže da su mrkve dobre za vid, jer sadrže velike količine beta-karotena, te bi mrkve trebalo konzumirati termički obrađene jer je njegova iskoristivost bolja.
ŽUTA
Žute namirnice poput žute mrkve i paprike, limun i banane bogate su flavonoidima, likopenom, kalijem te vitaminom C i beta-karotenom. One pomažu u očuvanju zdravlja srca i krvožilnog sustava, vida, poboljšavaju probavu i potiču elastičnost kože. Đumbir je jedna čudotvorna namirnica iz ove skupine koja (između ostalog) može biti vrlo učinkovita u borbi proiv mučnina i nadutosti, ali i općenito poboljšava zdravlje probavnog sustava. Njega je najbolje konzumirati u vidu čaja od đumbira ili naribanog u ulozi začina za jela, kojima daje laganu pikantnost.
ZELENA
Ova boja ima smirujuć utjecaj na mozak stoga se zelene namirnice preporučaju ljudima koji imaju naviku brzo jesti. Između ostalog, zatšo se preporuča jesti zelene namirnice: bogate su vlaknima (više od ostalih skupina) i luteinom, a tamnozeleno lisnato povrće (kelj, špinat) sadrži i beta-karoten. Iz ove skupine odlučili smo izdvojiti špinat, čija se ljekovita svojstva prenose već generacijama. On je izuzetno bogat željezom, antioksidansima i vitaminom K te je vrlo bitan sudionik u jačanju imuniteta i održavanju dobre krvne slike. Vitamin K pomaže srcu i krvožilnom sustavu te potiče normalno zgrušavanje krvi i time može pomoći prevenirati srčani udar.
PLAVA I LJUBIČASTA
Ovim namirnicama boju najviše daje antocijanin. Taj nutrijent pomaže u prevenciji moždanog udara, ima protuupalno djelovanje, regulira tlak i kolesterol, a u kombinaciji s vlaknima potiče zdravu probavu i time može pomoći prevenirati rak debelog crijeva. Također ima i antioksidativno djelovanje te je nutrijent topiv u vodi, što znači da kuhanjem ovih namirnica on se gubi i ostaje u vodi od kuhanja. Ovdje su najpoznatiji predstavnici patliđan, borovnice, ljubičasti batat, šljive i kupus (koji se naziva crveni kupus ali je zapravo ljubičaste boje).
Ovaj blog može vam poslužiti kao početni vodič za slaganje tanjura i obroka prema tome koje nutrijente želite pružiti sebi i svima koji će sa vama dijeliti obrok. „Jesti dugu" poznat je izraz koji se koristi kako bi se na metaforički način dočarala važnost šarolikog tanjura. Uostalom, ukoliko nam je obrok vizualno privlačan samim time je već i ukusniji, zar ne?
Izvori: