Superhrana – istina ili laž?

22.2.2022.

Koja obilježja su doprinjela tome da se ona smatra najzdravijom hranom u ljudskoj prehrani istražili smo u današnjem blogu.

Ova skupina obuhvaća namirnice biljnog podrijetla koje su izrazito nutritivno bogate i sadrže velike količine fitonutrijenata. Točnije, ovo su namirnice iz skupina voća, povrća, žitarica i orašastih plodova, ali uključuju i neke sjemenke i začine. Ova hrana može usporiti proces starenja organizma, održava normalnu razinu šećera u krvi i normalizira krvni tlak. Popis namirnica je dugačak, stoga ćemo obuhvatiti samo one najpoznatije i najdostupnije na našem tržištu, a na dnu bloga vas čeka par zanimljivih recepata koje možete isprobati kod kuće i uključiti ove namirnice u svoju prehranu.

Je li vam poznata ona situacija, kada bismo kao dijete rekli mami da smo gladni i mama bi odgovorila „pojedi jabuku". Iako naše mame možda nisu tada bile upoznate s pojmom superhrane, postoji razlog zašto su baš jabuke u tom trenutku padale na pamet. Naime, jabuka sadrži puno vitamina i vlakana, od kojih je jedan i pektin. Na njega se vežu bakterije iz crijeva koje tada prirodnim putem izlaze iz organizma. Vitamini poput vitamina C sadržani su u kori jabuke, ali pri kupovini i konzumaciji jabuke trebalo bi kupovati domaće ili organske jabuke, i temeljito ih oprati prije konzumacije. Jedna jabuka na dan drži doktora van!

Nadalje, borovnice (uz ostalo bobičasto voće) izvor su velikog broja vitamina, minerala i antioksidansa (kao npr. kalij, vitamin C i B6). Redovita konzumacija ovih bobica imati će mnoge pozitivne utjecaje na organizam, a samo neki su poboljšanje imuniteta i zdravlja kardiovaskularnog sustava. One se mogu jesti svježe za vrijeme sezone, ali i zamrznute tokom jeseni i zime. Od bobičastog voća još su vrlo beneficijalne za zdravlje i goji bobice, koje su u naše krajeve došle iz daleke Kine, gdje su glavni sastojak njihove tradicionalne medicine. Ondje se koriste za liječenje visokog krvnog tlaka, dijabetesa, pogoršanja vida i ozbiljnijih bolesti poput astme i tuberkuloze. Od svih namirnica ove bobice sadrže najveće količine vitamina C! Ipak njihovo se  korištenje ne smije uzeti u vlastite ruke. Ukoliko imate neko od navedenih stanja potrebno je istražiti i savjetovati se s liječnikom oko njihove upotrebe. Na našem tržištu nalazimo ih u sušenom obliku te su dostupne u svim specijaliziranim trgovinama, ali i velikom broju supermarketa.

Priču o superhrani nastavljamo s skupinom povrća. Najzdravijem se smatra svo zeleno (i lisnato) povrće, jer sadrži klorofil. On je zadužen za zelenu boju, ali osim toga također potiče razvoj crvenih krvnih zrnaca. Ovo povrće također sadrži i velik broj lako probavljivih nutrijenata koji se zadržavaju u tijelu.

Kelj je najbolji predstavnik zelenog lisnatog povrća upravo zato što u velikim količinama tijelu omogućava sve navedeno. Ova svestrana namirnica ne samo da je prava riznica nutrijenata (vitamini A, K i B6, magnezij i mangan u najvećem postotku) već će i svojim specifičnim okusom obogatiti mnoga jela i smoothije. 

Sljedeća na popisu je brokula koja će vašem organizmu pružiti veliku količinu vitamina C, ali i prehrambenih vlakana. Pri njenoj pripremi ne smije se dugo obrađivati na temperaturi iznad 40 stupnjeva jer što je dulja obrada to se više uništava dragocijeni vitamin C, koji je jak antioksidans i pomaže u jačanju imuniteta.

Prisjetimo se na trenutak mornara Popaja koji je svoju snagu crpio iz limenke sa špinatom. Ovaj crtani lik zasigurno je mnogu djecu motivirao da pojedu sav špinat s tanjura, a razloga za konzumaciju ove namirnice ima više nego dovoljno. Naime, sadrži kalij, magnezij i željezo u većim količinama od većine namirnica. Ovi nutrijenti važni su za izgradnju i očuvanje čvrstoće kostiju i mišića, sprječavanje anemije i očuvanje vida. Špinat također sadrži razne spojeve koji pomažu u borbi protiv stvaranja raka (antikancerogeno djelovanje).

Cikla u svojoj relativno maloj kalorijskoj vrijednosti sadrži vrlo malo ugljikohidrata i masnoća, a puno vitamina, minerala i vlakana. Najvažniji su kalcij, kalij, željezo i vitamini A, C i K. Ona je pripadnik korijenastog povrća koja se većinom (zbog nutritivnog sastava) konzumira zimi, a možemo ju jesti kuhanu ili sirovu. Ukoliko se odlučite za sirovu ciklu, najpraktičnije je konzumirati ju u obliku soka koji može pripomoći u snižavanju visokog krvnog tlaka, potaknuti cirkulaciju i uvelike smanjiti slabokrvnost i njene simptome. Biotta sok od cikle rađen je od sirove, organski uzgojene cikle koja sadrži sve navedene nutrijente i može vam pripomoći u borbi protiv navedenih problema.

Žitarice su prava riznica zdravlja i esencijalnih aminokiselina. Njihovom redovitom konzumacijom postavljamo temelj za jak imunološki sustav, a detaljnije o žitaricama možete pročitati u našem blogu posvećenom upravo ovoj temi.

Među orašastim plodovima bademi nose titulu superhrane. S njihovom konzumacijom treba biti oprezan zbog visoke kalorijske vrijednosti, ali nemojte se zbog toga ustručavati uvrstiti ih u prehranu. Naime, šaka badema dnevno organizmu će pružiti značajne količine vlakana, proteina i zdravih masti, ali i vitamina E, magnezija i mangana.

U kategoriji sjemenki, u prehranu uvrstite chia sjemenke ukoliko svom tijelu želite pružiti sljedeće nutrijente: omega-3 masne kiseline, kalcij, željezo, magnezij i proteine. Zanimljivo je koliko se nutrijenata nalazi u tim malim sjemenkama, zar ne?

Ukoliko su vam draže namirnice s naših područja, pokušajte s konzumacijom suncokretovih sjemenki. Velike količine magnezija, selena i vitamina E u ovim sjemenkama pri redovitoj upotrebi mogu imati razne dobre učinke na funkcioniranje organizma, od kojih su samo neki poboljšanje raspoloženja i razni antioksidativni učinci.

Ono što većina superhrane ima zajedničko su antioksidansi, te je to većinski razlog zbog kojega su namirnice smještene u ovu kategoriju.

Što su zapravo antioksidansi?

Oni su aktivni spojevi koji neutraliziraju štetan utjecaj slobodnih radikala tj. njihovog oksidacijskog djelovanja. Njihov učinak na organizam može biti antikancerogen (preveniraju nastanak tumora), što je jedna od najbitnijih uloga ovih spojeva. Također, mogu pomoći u usporavanju procesa starenja, poboljšati i očuvati dobro zdravlje kardiovaskularnog sustava, snižavaju loš kolesterol i mogu čak poboljšati zdravlje pluća i pomoći u borbi protiv plućnih bolesti.

Najjači antioksidans kojeg nalazimo u hrani je vitamin C, ali tu su također vitamin E, selen, cink i betakaroten, koji se u organizmu pretvara u vitamin A.

Svaki od ovih vitamina ima drugačiju ulogu: vitamin C je saveznik našem imunološkom sustavu u borbi protiv (i prevenciji) infekcija virusa i bakterija, potiče obnovu stanica i stvaranje kolagena (kosa, koža...). Vitamin E sprječava umor i umanjuje rizik od raznih bolesti i srčanog udara, čuvajući tako zdravlje kardiovaskularnog sustava. Selen je mineral koji održava elastičnost tkiva, usporava starenje i poboljšava energiju, a cink ima antikancerogeno djelovanje i štiti od UV zračenja. Betakaroten čuva zdravlje očiju, također ima antikancerogeno djelovanje i pozitivno djeluje na krvožilni sustav te samim time može pomoći prevenirati mnogr bolesti u tom području.

Možemo zaključiti kako je superhrana zaista vrlo beneficijalna za ljudski organizam te bi upravo zbog toga trebalo te namirnice uvrstiti u svakodnevnu prehranu. Krenuti s novim navikama nije najlakši proces, stoga vam donosimo nekoliko jednostavnih recepata koje možete isprobati kod kuće i time se bolje upoznati i sprijateljiti s ovim namirnicama.

Izvori:

  • https://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Sto-su-antioksidansi.aspx
  • https://www.adiva.hr/nutricionizam/dodaci-prehrani-nutricionizam/o-njima-se-govori-na-svakom-koraku-sto-su-zapravo-antioksidansi/
  • https://www.healthline.com/nutrition/true-superfoods#TOC_TITLE_HDR_2
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/303079#supplement_tips
  • https://prirodaidrustvo.hr/novosti/zdravlje/sto-je-super-hrana
  • https://www.cnet.com/health/nutrition/what-are-superfoods-exactly/
  • https://health.clevelandclinic.org/what-is-a-superfood/
  • https://www.naturesfinest.hr/blog/sto-je-superhrana/
  • https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/superhrana
  • https://eljekarna24.hr/savjeti/dobrobiti-za-zdravlje-jabuka-54/
  • https://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Borovnice-prednosti.aspx
  • https://www.adiva.hr/zdravlje/krvni-tlak/cudotvorne-i-sretne-goji-bobice-za-obnovu-tijela-i-duha/
  • https://www.novizivot.net/spinat-kao-lijek-ljekovita-svojstva/
  • https://encian.hr/blog/sok-od-cikle-napitak-koji-cuva-vase-zdravlje-21075/
  • https://www.centarzdravlja.hr/hrana-i-zdravlje/zdrava-prehrana/zasto-trebate-svaki-dan-jesti-bademe/
  • https://www.adiva.hr/nutricionizam/dodaci-prehrani-nutricionizam/o-njima-se-govori-na-svakom-koraku-sto-su-zapravo-antioksidansi/
  • https://www.adiva.hr/nutricionizam/dodaci-prehrani-nutricionizam/nedostatak-cinka-i-selena-moze-uzrokovati-niz-fizioloskih-promjena/

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

S dolaskom jeseni, koža prolazi kroz razdoblje prilagodbe zbog promjene temperature, vlage i vjetra, što može izazvati različite probleme poput suhoće, iritacija i prištića. Niže temperature i oštriji vjetar oduzimaju koži vlagu, a boravak u grijanim prostorima dodatno pogoršava stanje, ostavljajući
Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Svjetski dan dijabetesa prilika je da osvijestimo ulogu prehrane, tjelovježbe, sna i mentalnog zdravlja u prevenciji ove bolesti. Dijabetes je metabolički poremećaj koji pogađa milijune ljudi širom svijeta, a nastaje kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi pravilno.
Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

U današnjem brzom ritmu života, san nekima postaje luksuz. No, kvalitetan san je temelj našeg zdravlja i dobrobiti. Kada dobro spavamo, osjećamo se odmorno, imamo više energije, bolje se koncentriramo i lakše se nosimo sa stresom. Ali kako znati spavamo li dovoljno i što možemo učiniti da poboljšamo

This website uses cookies to provide a better user experience and functionality. Find out more