Stigla je jesen – Saznajte što je u sezoni!

1.10.2024.

S dolaskom jeseni, prirodu obuzimaju potpuno drugačije boje, mirisi i okusi. Dani postaju kraći i svježiji, a kuhinje se polako pune mirisima toplih i dobro začinjenih jela. Trenutna nam sezona donosi obilje namirnica koje pršte ukusom, vitaminima, mineralima i vlaknima. Zato, zavalite se uz šalicu čaja, opustite se i otkrijte što bi se moglo (i trebalo) naći na vašem tanjuru ove jeseni!
Koje su namirnice u sezoni?
1. Bundeva
Ova nam namirnica nikada neće dosaditi. Bilo da ju koristite u juhama ili umacima, pečete ili kao pire, ona je uvijek bogata vlaknima i vitaminima A i C. Vitamin C je glavni saveznik jakog imuniteta, vlakna omogućuju zdravu i redovitu probavu dok nam beta-karoten (koji se u tijelu pretvara u vitamina A) omogućuje dobar vid i jednako jak imunitet.
Bundeva, osim u slanim jelima, odlično obogaćuje i deserte zbog svoje prirodno slatkaste note. Kesten pire s bundevom, keksi i pite samo su neki od načina na koje možete bundevu koristiti u desertima. Budite kreativni i ne zaboravite se 'igrati' u kuhinji!
2. Jabuke
Jabuke u jesen dolaze u mnogim oblicima, ali svaki od njih ostaviti će vas bez riječi. Od svježih, hrskavih sorti do mirisnih pečenih jabuka s cimetom, one su pravi simbol ovog godišnjeg doba. Što se tiče njihovog utjecaja na naše zdravlje, jedna izreka kaže da jedna jabuka pruža više dugotrajnije energije od šalice kave. Jabuke sadrže pektin, netopivo vlakno koje u dodiru s vodom nabubri, te time pomažu dulje održati sitost. 
Nadalje, kao što smo već spomenuli, vlakna iz jabuke vrlo su blagotvorna za probavu. Jabuke možete jesti oguljene i neoguljene, ovisno o tome gdje su uzgojene. Njihova se nutritivna vrijednost ne mijenja značajno stoga ćete u bilo kojem obliku dobiti najbolje od jabuke. 
3. Kruške
Kruške su vrlo stara voćka koja je bila cijenjena još u 17.stoljeću u Francuskoj, te još i ranije u antičkoj Grčkoj gdje su se smatrale 'darom bogova'. U modernije se doba one nazivaju voćem za mršavljenje, ponajviše zbog svog oblika koji predstavlja 'oblik savršenog ženskog tijela'. Ovo je vjerovanje već malo i zastarjelo, ali u 60-ima je upravo njihov oblik kruškama donio popularnost. Ipak, to nije najvažniji razlog, već su tu vrlo važna vlakna koja kruška sadrži i koja održavaju sitost i pročišćuju probavni sustav. 
Sazrele kruške savršene su za kombiniranje s orašastim plodovima i sirom, ali i kao dodatak toplim jesenskim salatama. Njihova sočna tekstura i slatki okus čine ih neodoljivima.
4. Grožđe
Znate li one slike starih Rimljana koji leže u naslonu, dok ih sluge hlade pernatim lepezama i hrane grožđem? Legenda kaže da Rimljanima zdjelica s grožđem nikada nije smjela biti prazna te da su oni upravo ovu voćku smatrali darom bogova.
A jeste li se ikada pitali zašto se kaže da čaša crnog vina na dan čuva srce? Upravo zbog antioksidansa u crnom grožđu koji mogu pomoću spriječiti stvaranje ugrušaka! Nadalje, grožđe sadrži značajne količine mangana, koji je važan mineral u proizvodnji kolagena i održavanje čvrstoće kostiju i pokretljivosti zglobova.
Jesen je vrijeme berbe grožđa, kada je najbolje jesti ga svježeg, a osim u svježem obliku, možete ga dodati u kolače, salate ili i zalediti. Grožđe je bogato antioksidansima i prirodnim šećerima koji pružaju energiju.
5. Gljive
Šumske gljive s naših područja, poput vrganja i lisičarki, često se nalaze na jelovnicima tijekom jeseni. Njihov zemljani okus savršeno se uklapa u rižote, variva ili jednostavne umake uz tjesteninu i neki izvor proteina (poput piletine ili tofua). Ovi su šumski stanovnici odličan izvor biljnih proteina i vlakana, što ih čini vrlo zasitnima, ali osim toga sadrže i značajne količine vitamina D. Više o zdravstvenim benefitima gljiva možete pročitati ovdje.
6. Prokulice
Prokulice su nepravedno zanemareno povrće koje zaslužuje više pažnje, osobito u jesenskim jelima. Njihov blago gorak okus postaje nevjerojatno ukusan kada se ispeku do hrskavosti ili karameliziraju u pećnici, a dodaci poput maslinovog ulja, češnjaka ili hrskavih orašastih plodova podižu ih na novu razinu. Osim što su bogate vlaknima, vitaminom C i K, prokulice su i izvrsne za jačanje imuniteta tijekom hladnijih mjeseci. Probajte ih u kombinaciji s balzamičnim octom ili pečenim kestenima za posebno bogat jesenski prilog!
Jesenski recepti koji griju dušu
1. Krem juha od bundeve
Ova topla juha pravi je klasik. Uz dodatak đumbira i malo kokosovog mlijeka, pretvara se u kremastu poslasticu koja ne samo da grije tijelo, već i oduševljava okusom. Recept za jednu vegansku verziju ove ukusne juhe pronađite ovdje.
2. Pečene jabuke s medom i cimetom
Jednostavan, ali ukusan desert. Jabuke se prepolove i napune orašastim plodovima i grožđicama, a zatim se peku dok ne postanu karamelizirane i mekane. Uz dodatak meda i cimeta, ovaj desert postaje prava jesenska poslastica.
3. Rižoto s gljivama i prokulicama
Rižoto s vrganjima ili lisičarkama, uz dodatak pečenih prokulica, savršeno je kremasto i zasitno jelo. Idealno za večeru nakon dugog dana, posebno kad želite nešto utješno i toplo.
4. Kruška i orašasti plodovi u salati
Svježe kruške, hrskavi orasi i feta sir u kombinaciji s blagim dressingom od meda i limuna čine ovu salatu laganom i ukusnom. Odličan je izbor za lagani ručak ili večeru.
5. Tjestenina s pečenim povrćem
Miješano pečeno povrće poput bundeve, cikle i batata, preliveno maslinovim uljem i začinima, savršeno se slaže s tjesteninom. Brzo, jednostavno i hranjivo!
Zašto je sezonska hrana važna?
Osim što sezonske namirnice nude najbolji okus i nutritivnu vrijednost, kupovina sezonskog voća i povrća često je povoljnija i održivija. Sezonska hrana dolazi s lokalnih farmi, što znači manje kilometara do vašeg stola, ali i svježiji proizvod.
Uživanje u jesenskim namirnicama omogućuje vam da se povežete s prirodom, a kuhinja ispunjena aromama začina poput cimeta, klinčića i muškatnog oraščića čini ovaj period godine posebno ugodnim. Isprobajte neki od ovih prijedloga i dopustite jeseni da vam ugrije srce i dom.
Dobar tek i uživajte u jeseni! 

Izvori:
https://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Jabuka.aspx
https://vitamini.hr/hrana-i-zivot/hrana/saznajte-zasto-je-kruske-najbolje-jesti-svjeze-1512/
https://ljekarnanatura.hr/blog/dobrobiti-grozda-za-zdravlje-11/
https://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Jesenske-namirnice.aspx
https://krenizdravo.dnevnik.hr/prehrana/jesenski-plodovi-evo-koji-su-i-kako-ove-sezonske-namirnice-uklopiti-u-prehranu

Moć malih koraka

Moć malih koraka

Jesen i zima vrijeme je kada smo većinom 'zatvoreni' u svojim domovima, gdje se nerijetko možemo zateći zarobljeni u svojim nezdravim navikama. Prejedanje, gledanje televizije ili u ekran mobitela kada nam je dosadno, prekomjerno ležanje i sve druge nezdrave navike najčešće su produkt dosade i nemot
Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

S dolaskom jeseni, koža prolazi kroz razdoblje prilagodbe zbog promjene temperature, vlage i vjetra, što može izazvati različite probleme poput suhoće, iritacija i prištića. Niže temperature i oštriji vjetar oduzimaju koži vlagu, a boravak u grijanim prostorima dodatno pogoršava stanje, ostavljajući
Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Svjetski dan dijabetesa prilika je da osvijestimo ulogu prehrane, tjelovježbe, sna i mentalnog zdravlja u prevenciji ove bolesti. Dijabetes je metabolički poremećaj koji pogađa milijune ljudi širom svijeta, a nastaje kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi pravilno.

This website uses cookies to provide a better user experience and functionality. Find out more