Prirodni pomoćnici našem zdravlju

26.1.2022.

Jeste li znali da naše zdravlje započinje u probavnom sustavu? Naime, velik dio zdravstvenih problema (poput alergija, problema sa kožom i kosom, problema sa tlakom...) potječe iz nepravilnog funkcioniranja probavnog sustava ili nepravilne prehrane. Uloga probiotika je optimizacija funkcioniranja probavnog sustava i vraćanje (održavanje) ravnoteže crijevne mikroflore.

Probiotici su dobre bakterije koje u potiču prerađivanje hrane, potiskuju štetne mikroorganizme i razgrađuju otrovne tvari. Naša crijeva prepuna su raznih bakterija i mikroorganizama, od kojih su probiotici skupina onih koje su dobre za naše zdravlje. To su živi organizmi koji neprestano iznova obavljaju svoju funkciju, a kod narušene ravnoteže probavnog sustava njih ima manje ili brže umiru.

Ravnotežu crijevne mikroflore može narušiti nekoliko čimbenika: stres, nepravilna prehrana, pušenje, pretjeran unos alkohola i općenito vođenje neaktivnog i nezdravog načina života.

Mnogi benefiti za naš organizam proizlaze iz pravilne probave, ali i korištenja probiotika. Naime, probiotici mogu regulirati krvni tlak, pomoći u gubljenju viška kilograma, regulirati kolesterol i čuvati zdravlje kostiju, kože i kose.

Dakle, koji su najbolji prirodni probiotici?

Prirodni jogurt
Najpoznatiji član ove skupine je svakako jogurt. Njegova probiotička svojstva poznata su nam svima. Pri kupnji jogurta pripazite na deklaraciju: ukoliko nigdje na naljepnici od jogurta ne piše da sadrži aktivne bakterije, tada je jogurt pasteriziran i sve bakterije su iz njega uklonjene. Također, pokušajte nabaviti čim prirodniji jogurt, po mogućnosti od OPG-ova ili sličnih malih trgovaca.

Kefir
Još jedan fermentirani mliječni proizvod koji osim probiotičkih bakterija još sadrži i puno vitamina i minerala, koji sudjeluju u čuvanju zdravlja kostiju, kože i kose. Isto kao i u slučaju jogurta, poželjno je da pokušate potražiti čim prirodniji kefir. 

Fermentirani sirevi
Niz mliječnih proizvoda završiti ćemo sa sirom, od kojih probiotike sadrže mozzarela, gauda i cheddar. Sa fermentiranim mliječnim proizvodima se ne smije pretjerivati, već ih koristiti umjereno kako bi se postigao željeni probiotički učinak. Dobar izbor su mliječni proizvodi od bilo koje vrste mlijeka: ovčjeg, kravljeg ili kozjeg. 

Ukoliko pratite veganski plan prehrane, probiotika ima mnogo i u biljnim proizvodima:

Kiseli kupus

Najpopularnije zimsko povrće, kiseli kupus ima stvarno mnogo benefita za naše zdravlje. Osim izuzetnog bogatstva vitaminom C (koji nam je zimi prijekopotreban), ova namirnica također sadrži veće količine probiotika i vlakana, koji zajedno čine recept za savršeno funkcioniranje probave.Bitno je samo pri kupnji pripaziti da kiseli kupus nije pasteriziran, jer se tim procesom odstranjuju sve bakterije.

Tempeh

Ovaj proizvod se dobiva fermentacijom soje, koja ga obogaćuje bakterijama. Osim probiotičkih bakterija, tempeh je dobar izvor blijnih proteina. Možete ga pronaći u specijaliziranim trgovinama sa zdravom hranom.

Miso

Ovo je tradicionalna japanska namirnica, a riječ je o pasti od fermentirane soje. Boja paste varira ovisno o količini začina koji se koriste i duljini procesa fermentacije. Što je dulja bila fermentacija, to je tamnija boja i intenzivniji okus, ali i sadrži veću količinu probiotika. Može ga se koristiti više puta tjedno, kao dodatak juhama i varivima.

Kombucha

S fermentirane soje prelazimo na fermentirane gljive. Ova namirnica dostupna je u trgovinama, ali se isto tako može i napraviti kod kuće. Redovita konzumacija konbuche osim probavnog sustava također i ojačava imunitet. Nadalje, dobar je saveznik u čišćenju jetre, poticanju mršavljenja, podizanju razine energije i jačanju kose i očuvanju zdravlja kože. 

Kimchi

Zadnji prirodni probiotik na našem popisu, kimchi se dobiva fermentacijom povrća. Ovo je još jedna tradicionalna azijska namirnica, a povrće koje se najčešće fermentira su kineski kupus i mrkva. Tajna dobrog kimchija je u začinima, od kojih se preporuča korištenje svježeg đumbira, čili papričice ili češnjaka. Možete ga izraditi kod kuće, ali je od presudne važnosti kvaliteta povrća koja se koristi zato što pesticidi nisu dozvoljeni u ovoj namirnici (zbog njihove izrazite štetnosti).

Pri korištenju probiotika moramo imati na umu: da se oni nebi smjeli konzumirati na prazan želudac zato što je želučana kiselina tada jača i velik dio bakterija će odumrijeti. Također, kako bi oni počeli imati utjecaja potrebno je konzumirati ih umjereno i dosljedno (svaki dan), ali i redovito mijenjati namirnice. Nakon nekoliko mjeseci crijevna će se mikroflora obnoviti, a kako bismo zadržali to optimalno stanje, potrebno je stvoriti navike učestale konzumacije prirodnih probiotika. 

Izvori:
  • https://www.zdravaiprava.com/10-veganskih-probiotika-koji-jacaju-imunitet-pospesuju-varenje/
  • https://ordinacija.vecernji.hr/zdravi-tanjur/hrana-kao-lijek/ne-kupujte-skupe-probiotike-ove-namirnice-prava-su-riznica-dragocjenih-mikroorganizama/
  • https://www.naturala.hr/probiotici-10-namirnica-s-najvise-probiotickih-bakterija/
  • https://mozaikmedici.com/clanak/koji-su-to-prirodni-probiotici-najefikasniji
  • https://hr.bio-green.net/6574584-all-about-natural-probiotics-to-discover-their-virtues-which-foods-contain-the-most-and-which-are-the-correct-quantities-to-have-important-health-benefits
  • https://www.generali.rs/blog/najbolji-prirodni-probiotici.1243.html?clId=134
  • https://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/kombucha
  • https://www.biobio.hr/bioblogija/sto-kimchi-i-zasto-zdrav-2950/

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

S dolaskom jeseni, koža prolazi kroz razdoblje prilagodbe zbog promjene temperature, vlage i vjetra, što može izazvati različite probleme poput suhoće, iritacija i prištića. Niže temperature i oštriji vjetar oduzimaju koži vlagu, a boravak u grijanim prostorima dodatno pogoršava stanje, ostavljajući
Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Svjetski dan dijabetesa prilika je da osvijestimo ulogu prehrane, tjelovježbe, sna i mentalnog zdravlja u prevenciji ove bolesti. Dijabetes je metabolički poremećaj koji pogađa milijune ljudi širom svijeta, a nastaje kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi pravilno.
Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

U današnjem brzom ritmu života, san nekima postaje luksuz. No, kvalitetan san je temelj našeg zdravlja i dobrobiti. Kada dobro spavamo, osjećamo se odmorno, imamo više energije, bolje se koncentriramo i lakše se nosimo sa stresom. Ali kako znati spavamo li dovoljno i što možemo učiniti da poboljšamo

This website uses cookies to provide a better user experience and functionality. Find out more