Moć malih koraka

3.12.2024.

Jesen može donijeti osjećaj melankolije. Kraći dani, manje sunčeve svjetlosti i hladnije vrijeme često nas tjeraju u toplinu doma, gdje lako padamo u zamku nezdravih navika poput prejedanja i manjka aktivnosti. No, upravo je jesen savršeno vrijeme za postavljanje temelja za dugoročne promjene u prehrani i životnom stilu. Ključ? Mali, ali sigurni koraci.
Zašto su mali koraci moćni?
Velike promjene često djeluju zastrašujuće, ali mali koraci omogućuju postepen napredak koji vodi do trajnih rezultata. Oni:
  • smanjuju stres povezan s promjenama,
  • grade samopouzdanje kroz ostvarenje malih ciljeva,
  • omogućuju prilagodbu bez osjećaja gubitka ili odricanja.
Kako započeti?
  • Postavite realne ciljeve
Umjesto da odlučite izbaciti sve nezdravo iz prehrane odjednom, počnite s nečim malim, poput dodavanja jedne porcije povrća u dnevni obrok. Fokusirajte se na dodatke, a ne na ograničenja.
  • Uvedite rituale umjesto pravila
Pravila su kruta i lako ih je prekršiti, dok su rituali ugodni i dugotrajni. Na primjer, svako jutro započnite šalicom toplog čaja s limunom. To će vas hidratizirati, pomoći probavi i pružiti osjećaj svježine.
  • Planirajte unaprijed
Jesen je idealno vrijeme za pripremu obroka unaprijed. Jedan sat svaki vikend možete posvetiti pripremi zdravih juha, variva ili zdravih snackova koji će vas podržati tijekom tjedna.
  • Pronađite motivaciju u prirodi
Jesenski krajolici pozivaju na šetnje ili lagane aktivnosti na otvorenom. Iskoristite ovo vrijeme za povezivanje s prirodom – čak i 20 minuta dnevno na svježem zraku može značajno popraviti raspoloženje.
Primjeri malih koraka za bolju prehranu i životni stil
Doručak: Ako preskačete doručak ili birate nezdrave opcije, uvedite jednostavan smoothie od sezonskog voća poput jabuka, krušaka i malo cimeta. Idealna je jesenska opcija za doručak topla i kremasta zobena kaša sa medom, sezonskim povrćem i cimetom. Ukoliko trenirate ili želite zasitniji doručak, možete 'pojačati' ovu zobenu kašu maslacem od orašida, komadićima orašida, jogurtom ili kefirom ili čak i proteinskim prahom po želji.
Hidratacija: Postavite cilj popiti 1 čašu vode prije svakog obroka. Pokušajte barem otprilike pratiti dnevni unos tekućine i dostići preporučenu dnevnu dozu (oko 2.5-3 l dnevno).
Kretanje: Započnite svaki dan s 5 minuta istezanja ili lagane šetnje – dovoljno da pokrenete metabolizam. Na ovaj način tjerate krv da prolazi tijelom brže i podižete si razinu energije, ali i razbuđujete organizam koji onda može započeti sa svojim dnevnim obavezama odmah po buđenju.
Zdrave alternative: Ovo je za one koji vole grickati! Zamijenite jedan nezdravi snack (čips, čokoladu itd.) zdravijim poput orašastih plodova, suhog voća ili tamne čokolade. Možete čak i (za početak), kako bi razbili naviku grickanja, pokušati zamijeniti čips i ostale nezdrave i visokokalorične slane grickalice rižinim ili kukuruznim krekerima.
Kako održati motivaciju kada krene jesenski 'blues'?
Sigurno ste i sami već osjetili pojavu jesenskog bluesa, osjećaja melankolije i teškoće pokretanja i održavanja redovitosti u izvršavanju projekata i obaveza. Kada jesen stigne, biljkama počinje žutjeti lišće, a životinje sakupljaju hranu i pripremaju si skloništa. Cijela se priroda priprema na zimski san, stoga nije niti neprirodno niti neobično da se ujesen osjećamo ovako. 
Ipak, ukoliko želite održati kontinuitet i ostati vjerni sebi i svojem zdravlju, predlažemo sljedeće:
Fokusirajte se na osjećaj, a ne samo na rezultate treninga
Umjesto da razmišljate o kilogramima ili "zabranama", usredotočite se na to kako se osjećate – lakše, energičnije, zadovoljnije. Trening je puno više od pukog sredstva za gubljenje kilograma; on nam daje energiju, podiže snagu i potiče naše tijelo na rad, što rezultira poboljšanim fizičkim i psihičkim zdravljem. 
Pronađite podršku
Uključite obitelj ili prijatelje u svoj proces podizanja motivacije. Pripremanje zdravih obroka ili zajedničke aktivnosti mogu biti motivirajući i zabavni, ali i način da spojite ugodno s korisnim: vaš fokus na poboljšanje zdravlja i druženje s obitelji i/ili prijateljima. 
Nagrađujte se
Svaki mali korak zaslužuje priznanje, bez obzira na to koliko se malen činio! Nakon tjedan dana dosljednosti, nagradite se – knjigom, filmom ili toplom kupkom. Odvedite se u šumu, u kino, sa piće ili kavu s prijateljima – zaslužujete osjećati se dobro u svojoj koži i pritom svejedno uživati u životu!
Budite nježni prema sebi
Jesen je vrijeme promjene u prirodi – prihvatite da i vama treba vremena za prilagodbu. Ako posustanete, ne odustajte; krenite ponovno, koliko god je puta potrebno dok se ne stvori navika. Vi to možete i zaslužujete!
Moć malih koraka leži u njihovoj izvedivosti i održivosti. Ne traže drastične promjene, već postavljaju temelje za dugoročno zdravlje i sreću. Jesen je pravo vrijeme da počnete s malim promjenama koje će dugoročno donijeti velike rezultate – i to ne samo za vaše tijelo, već i za um i duh.
Iskoristite ovu sezonu kao priliku za transformaciju, korak po korak. Tko zna, možda baš ovog studenog postavite temelje za najzdraviju i najsretniju verziju sebe.
Izvori:
https://folder.dnevnik.hr/miks/poboljsajte-svoje-zdravlje-uz-par-jednostavnih-koraka-strucnjaci-savjetuju---831358.html
https://fitnesscentaractive.com/uncategorized/krenite-prema-zdravijem-zivotu/
https://chiamama.com/about-me/
https://www.inesgoranovic.com/blog/5-razloga-zasto-je-dobro-biti-organizovan
https://www.inesgoranovic.com/blog/5-razloga-zasto-je-dobro-biti-organizovan
https://istokrs.com/zanimljivosti/psiholog-savjetuje-kako-i-kada-treba-donositi-odluke-od-nove-godine-ostavljate-cigarete-i-pocinjete-da-trenirate-e-pa-bas-nije-zgodan-trenutak/

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

Kako jesenske (ne)prilike utječu na našu kožu i čime možemo poboljšati zdravlje suhe i osjetljive kože

S dolaskom jeseni, koža prolazi kroz razdoblje prilagodbe zbog promjene temperature, vlage i vjetra, što može izazvati različite probleme poput suhoće, iritacija i prištića. Niže temperature i oštriji vjetar oduzimaju koži vlagu, a boravak u grijanim prostorima dodatno pogoršava stanje, ostavljajući
Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Koje navike mogu 'ubrzati' pojavu dijabetesa?

Svjetski dan dijabetesa prilika je da osvijestimo ulogu prehrane, tjelovježbe, sna i mentalnog zdravlja u prevenciji ove bolesti. Dijabetes je metabolički poremećaj koji pogađa milijune ljudi širom svijeta, a nastaje kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi pravilno.
Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

Spavate li dovoljno? Otkrijte tajnu kvalitetnog sna!

U današnjem brzom ritmu života, san nekima postaje luksuz. No, kvalitetan san je temelj našeg zdravlja i dobrobiti. Kada dobro spavamo, osjećamo se odmorno, imamo više energije, bolje se koncentriramo i lakše se nosimo sa stresom. Ali kako znati spavamo li dovoljno i što možemo učiniti da poboljšamo

This website uses cookies to provide a better user experience and functionality. Find out more